Ciekawostki Ursus

„Stare, ale jare”, czyli polskie Ursusy wciąż na topie

Ursus to firma, która produkowała swoje ciągniki jeszcze przed II Wojną Światową. Długa historia związana z produkcją na dużą skalę połączona jeszcze z wystawianiem przydziałów na modele tej marki, sprawiły, że żadna inna firma w kwestii ciągników nie jest w stanie dorównać popularnością klasycznemu Ursusowi. Zresztą jest to marka, która do dziś przedstawia wiele zalet, które sprawiają, że C-360 (nazywana często „sześćdziesiątką”) do dziś łatwo możemy spotkać w wielu miejscach w Polsce.

Ursus, czyli wciąż żywa legenda

Niesłabnąca popularność Ursusa i ciągła obecność na polskich polach to efekt właściwego dostosowania modeli tej firmy do niewielkich gospodarstw. Słynne C-330 i C-360 nie tylko nie straciły specjalnie dużo na jakości wraz z upływem lat i wyróżniają się wyjątkowo korzystną ceną, ale również ich małe wymiary, niewielka paliwożerność i prostota budowy odpowiadają warunkom małych gospodarstw. Ursusy są wyjątkowo mobilne, dzięki swoim niedużym rozmiarom łatwiej się je obsługuje przy niewielkich powierzchniach do obrobienia. Niewielkie zużycie paliwa to zaleta niezależna od wielkości gospodarstwa, przy wielkich pozwoli na znaczące oszczędności. Prostota budowy to zaleta, ponieważ stosunkowo łatwo można samemu przeprowadzić wymagane naprawy, ale również bardzo łatwo o części do Ursusa, które wyróżniają się również wysoką jakością zamienników. Powszechność części do Ursusa C-360 to gwarancja konkurencji rynkowej, która sprawi, że nie przepłacimy. Ogólnie w przypadku tej marki możemy mówić o tanich i powszechnie dostępnych częściach.

Ursus – wciąż na topie

Ilość zalet sprawia, że Ursusy cieszą się niesłabnącą popularnością. Fakt, że ciągle możemy spotkać na polach naprawdę wiekowe egzemplarze, jest dowodem ich niezawodności. Właśnie ta niezawodność jest fabryką popularności. Należy pamiętać, że Ursusy to nie tylko klasyczne C-330 i C-360, ale również nowoczesne egzemplarze spełniające normy pracy nawet na bardzo dużą skalę. Ursus 1934 charakteryzuje się mocą aż 190 KM, a Ursus C-380 K skrzynią przekładniową 16×16 z zsynchronizowanym rewersem. Jednak klasyczne modele, to te najbardziej opłacalne, szczególnie jeśli nie pracujemy na kilkuset hektarach. Nic nie wskazuje na to, że marka będzie słabnąć. Wciąż możemy mówić o popularności firmy, a ich nieco starsze modele stały się ponadczasowe. Niewielkie spalanie paliwa (w stosunku do mocy), komfort użytkowania czy dostępność części do Ursusa C-360 to zalety, którymi zasłynęła marka i nawet słynny Zetor nie może jej zdetronizować. Wygląd C-330 i C-360 stał się w Polsce kultowy i możemy zobaczyć te modele w starszych czy nowszych filmach i teledyskach. Popularność Ursusa jest tak duża, że czasem słyszymy słowo „Ursus” używane zamiennie w stosunku do słowa „Ciągnik”. Polscy producenci zadbali o niezawodność silnie połączoną z prostotą budowy. Konsolidacja tych dwóch czynnikach spowodowała, że wiele osób naprawiało ciągniki we własnym zakresie, nie dokładając kosztów związanych z naprawą. Zaletą Ursusa jest jego ponadczasowość. Przez kolejne lata będzie to nadal najpopularniejsza marka ciągników w Polsce i nic dziwnego, gdyż niewielkim nakładem finansowym  możemy zdobyć nie tylko maszynę, która sprawdzi się w pracach rolnych niezależnie od poziomu trudności, ale również legendę. Stań się częścią legendy, zdobywaj części do C-360, obrabiaj gospodarstwo sprawdzonym i ekonomicznym modelem.

Powiązane artykuły

Back to top button