Ciekawostki Ursus

Poczciwe Papaje

czyli solidne i sentymentalne maszyny Ursus na polskiej wsi

Maszyny Ursus, czyli nieodłączny element krajobrazu polskiej wsi

Ursus jest niezaprzeczalnie jedną z najpopularniejszych i najstarszych marek produkujących maszyny rolnicze na naszym rodzimym rynku, Są one nieodłącznym elementem krajobrazu naszej polskiej wsi i wszyscy doskonale je znają. Sama marka Ursus jest niemal synonimem związku wyrazowego „ciągnik rolniczy”. Myśląc „Ursus” przed oczyma widzimy czerwony ciągnik rolniczy. Niemal każdy rolnik w swoim życiu miał do czynienia z tymi maszynami. Dla wielu był to pierwszy kontakt z ciągnikiem rolniczym w ogóle, gdyż były one jeszcze bardziej popularne w przeszłości. Na stałe wpisały się one w historie Polskiej wsi, a zwłaszcza modele Ursusa C360 i Ursusa C330.

Za co kochamy ciągniki Ursus?

Ciągniki Ursusa niezaprzeczalnie zawładnęły sercami polskich rolników. Głównymi powodami, przez które tak się stało są ich niezawodność i prostota. Wiele starszych modeli Ursusa, taki jak wspomniany wcześniej Ursus C360 czy C 330 wciąż jeździ po naszych polach, pomimo tego, że rynek jest dosłownie zalewany wieloma, nowszymi maszynami. Jednak nasze rodzime Ursusy nadal działają świetnie, mimo upływu wielu lat i dekad. Często są to ciągniki, które pamiętają nie jedno, a dwa, czasem nawet trzy pokolenia rolników. A mimo to wiele z tych maszyn wciąż pracuje w naszych gospodarstwach. Drugim powodem, dla którego te ciągniki pozostają popularne pomimo upływu lat jest ich prostota. Te maszyny są proste w obsłudze. Każdy, kto potrafi prowadzić ciągnik rolniczy, bez problemu będzie pracować na tej maszynie. Dotyczy to zarówno codziennej obsługi ciągnika, jak i napraw w czasie awarii. A jak już jesteśmy przy naprawach, to warto wspomnieć, że części rolnicze do tych maszyn są tanie i łatwo dostępne na rynku. Można je kupić w wielu sklepach rolniczych w dobrej cenie. Skoro już wspominamy o częściach rolniczych, to warto zwrócić uwagę na to, że Ursus jest też popularny przez swoją podatność na różnego rodzaju modyfikacje. Historia zmian w ciągniku Ursus zaczęła się już dawno temu, głównie za sprawą modelu C360 i jest już w Polsce bardzo długa, a długoletnia współpraca Ursusa z czeskim Zetorem dodatkowo wzbogaciła możliwości modyfikacji tej maszyny oraz poszerzyła gammę dostępnych na rynku części rolniczych do niego. Dzięki temu są one łatwo dostępne w każdym internetowym sklepie rolniczym z częściami do maszyn rolniczych.

Co będzie dalej z Ursusem?

Chociaż Ursus wciąż wypuszcza nowe modele ciągników rolniczych na rynek, podobnie jak inne marki, które zalewają nasz rynek swoimi maszynami, to te starsze Ursusy zdają się nie ustępować swoich miejsc w naszych gospodarstwach rolniczych. Polscy rolnicy je uwielbiają za prostotę i niezawodność. Często bywają one tańszymi alternatywami dla zagranicznych maszyn rolniczych. Wielu rolników ma do tych maszyn sentyment, często przepracowali na nich całe swoje życie, mając niewielki kontakt z maszynami innych, zagranicznych producentów. I chociaż kiedyś starsze modele ciągników rolniczych Ursus znikną z naszych pól i gospodarstw, to na pewno jeszcze trochę na to poczekamy, a wielu rolników nie wyobraża sobie wręcz rozstania się ze swoimi Ursusami.

Powiązane artykuły

Back to top button