Ciekawostki UrsusDane techniczne

Ursus C-330 i Ursus C-360. Porównanie modeli

Marka Ursus jest znana każdemu polskiemu rolnikowi. Szeroka dostępność tych maszyn rolniczych jeszcze kilkadziesiąt lat temu spowodowała ogromne rozprzestrzenienie się ciągników na polskich wsiach. Także dzisiaj Ursus to synonim wysokiej jakości i niezniszczalności. Ponadto, jego ogromna popularność wynika z tego, że na szeroką skalę są dostępne części zamienne. Zróżnicowane podzespoły oferuje prawie każdy dobrze zaopatrzony internetowy sklep rolniczy. O nieśmiertelności marki Ursus świadczy fakt, że traktory są ciągle obecne w serwisach handlowych online, ponieważ wielu rolników chce nabyć któryś z modeli Ursusa, aby służył w ich gospodarstwie. 

 Ursus C-330 – charakterystyka

Charakteryzowany model był produkowany na masową skalę w latach 1967 – 1987 w Warszawie. W tamtych czasach traktowany był jak model innowacyjny, gdyż, w przeciwieństwie do poprzedników, został wyposażony w wzmocniony tłumik wydechowy, a także w zmianę przełożeń, która powodowała zwiększenie rzeczywistej prędkości o 8%. Ursus C-330 został przeznaczony do prac w gospodarstwach do 15 ha oraz jako traktor wspomagający na większych powierzchniach rolnych. Niewielkie rozmiary, ponadprzeciętna wytrzymałość oraz ekonomia utrzymania spowodowały, że ciągnik nadaje się do prac podczas wyrębów lasu. Ogromną zaletą tego modelu jest także szeroka dostępność części zamiennych oraz atrakcyjna cena zamienników oryginalnych części, które oferuje każdy internetowy sklep rolniczy. Rolnicy cenią sobie także możliwość bezproblemowego uruchomienia ciągnika także w zimie, gdy temperatury spadają poniżej zera. Dwustopniowe sprzęgło i niskie zużycie paliwa umożliwiają wydajną i ergonomiczną pracę rolną. 

Ursus C-360 – charakterystyka

Jego produkcja odbywała się w latach 1976 – 1994. Gabarytowo należy do działu ciągników większych, produkowanych z kabiną lub bez. Posiada wbudowaną nową wersję kierownicy, wzmocnieniu uległa moc silnika, a poprawieniu cały układ hamulcowy. Dobry uciąg jest wynikiem m.in. zwiększeniu do 22000 obrotów na minutę. Prosta budowa umożliwia dobieranie tanich zamiennych części. Ponadto, posiadając podstawową wiedzę z zakresu mechaniki rolniczej, model ten można z łatwością rozłożyć we własnym garażu. To umożliwia ograniczenie wydatków na mechanika i obniżenie kosztów serwisowania sprzętu. Jedyną wadą podkreślaną przez stałych użytkowników jest głośno działająca skrzynia biegów, która dla wielu stanowi przeszkodę podczas wykonywania wielu gospodarczych czynności. O uniwersalności modelu może świadczyć fakt, że przedsiębiorstwo Ursus planowało wznowić jego produkcję w 2015 roku, jednakże z powodu wielu przeszkód, czynność ta została zaniechana. 

Podsumowanie – Ursus C-330 i Ursus C-360

Zarówno Ursus C-330 jak i Ursus C-360 są wciąż często używane na każdej polskiej wsi. Warto podkreślić jednakże, iż Ursus C-330 jest przeznaczony do dużo lżejszych prac, aniżeli Ursus C-360. To podstawowa różnica, świadcząca o odrębności dwóch modeli. 

Powiązane artykuły

Back to top button