Dane techniczne

Jak wymienić płyn hamulcowy i odpowietrzyć hamulce w Ursusie?

Wielu rolników użytkuje swoje traktory z niesprawnymi hamulcami. Najczęściej kłopotem jest wyciekający płyn lub brak sprawności hamulca na jedno koło. Jeśli jeździ się tylko po polu i na płaskim terenie, może to wystarczać. Jeśli jednak chce się jechać drogą publiczną bądź zjeżdżać z ciężką przyczepą ze stromej góry, w pełni sprawne hamulce będą absolutnie niezbędne.

Dlaczego należy wymieniać płyn?

Ciągniki Ursus posiadają hydrauliczny układ hamulcowy, tak jak samochodowy osobowe. Na bocznej krawędzi maszyny znajduje się zbiornik płynu hamulcowego Ursusa, odpowiednik tego pod maską auta. Jest on rezerwuarem cieczy, która następnie tłoczona jest przez pompą hamulcową do cylinderków. Co kilka lat należy wymienić płyn hamulcowy, ponieważ jest on cieczą higroskopijną i bardzo intensywnie chłonie wilgoć z otoczenia. Ta obniża punkt wrzenia oraz wzmaga korozję elementów układu od środka. Efekt ten powoduje zmianę koloru płynu z żółtego na ciemnobrązowy. Jeżeli w zbiorniczku znajduje się taka ciecz, to najwyższa pora na wymianę.

Zanim zaczniemy cokolwiek robić, musimy zakupić odpowiednią ilość płynu. Najlepiej zrobić to w sklepie sprzedającym części rolnicze. Jest to też doskonały moment na usunięcie wszelkich wycieków. Jeśli więc cieknie nam pompa lub któryś z cylinderków, warto te podzespoły również zakupić. Jeżeli nie ma ich nasz lokalny sklep rolniczy, to najlepiej skorzystać z zakupów online. W sklepie internetowym dostaniemy części zamienne o jakości takiej samej jak oryginały. Dodatkowo będą one dostępne w atrakcyjnych cenach, co umożliwi nam zaoszczędzenie środków finansowych.

Wymiana płynu i odpowietrzanie hamulców

Mając już pod ręką wszystkie części zamienne do Ursusa, oraz pojemniki z nowym płynem hamulcowym, możemy rozpocząć pracę. Najpierw za pomocą strzykawki należy usunąć całą ciecz, która zalega w zbiorniczku. Uzupełniamy ją nowym płynem, po czym przechodzimy do odpowietrzników przy cylinderkach. Ursus C-360 ma je umiejscowione w łatwo dostępnym miejscu, natomiast w przypadku Ursusa C-330 pomocne może być zdemontowanie błotników lub też siedzenia. Przyda się nam kawałek cienkiego, przezroczystego wężyka, który należy nasunąć na odpowietrznik. Luzujemy śrubę i naciskamy pedał hamulca, obserwując ruch płynu w wężyku. Robimy to tak długo, aż ciecz zmieni barwę na żółtawą i czystą. Nie zapomnijmy regularnie dolewać płynu, tak by nie opróżnić całkowicie zbiornika płynu hamulcowego Ursusa. Następnie zakręcamy mocno odpowietrznik i przechodzimy do drugiego koła, powtarzając powyższą procedurę.Jeżeli hamulce nadal są słabe, to układ wciąż jest zapowietrzony. Należy powtarzać odpowietrzanie tak jak opisano powyżej, aż płyn hamulcowy będzie wypływał bez żadnych pęcherzyków powietrza. Upewnijmy się czy na pewno nigdzie nie ma przecieków i nieszczelności, a jeśli są to wymieńmy odpowiednie części do traktorów, zanim zaczniemy odpowietrzać hamulce. Może to być np. uszkodzone uszczelnienie pompy hamulcowej bądź jednego z cylinderków. W takiej sytuacji warto odwiedzić internetowy sklep rolniczy i zamówić potrzebne nam podzespoły. Zamontujmy je do ciągnika zanim rozpoczniemy wymianę płynu.

Powiązane artykuły

Back to top button