Dane techniczne

Ciągnik Ursus 4512 – co warto wiedzieć o tym modelu?

Każdego roku wielu rolników w naszym kraju stoi przed wyborem i zakupem nowego ciągnika do swojego gospodarstwa. Wpływ na wybór ma przede wszystkim to, do czego będzie używany dany ciągnik, jego cena oraz budżet przeznaczony na tą inwestycję. Do średniego gospodarstwa rolnego lub lżejszych prac polowych, idealnie nadają się ciągniki Ursusa. Mamy tutaj do wyboru dużo modeli, które charakteryzuje moc silnika na poziomie ok. 80 koni mechanicznych. Na szczególną uwagę zasługuje jednak Ursus 4512, który jest bardzo popularny nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych europejskich krajach. Co go wyróżnia na tle konkurencji?

Uniwersalny ciągnik do średniej wielkości gospodarstwa

Ursus 4512 to ciągnik, produkowany w latach od 1987 do 2009 roku. Długi okres produkcji świadczy o tym, że maszyna cieszyła się dużym popytem oraz zaufaniem wśród rolników, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ciągnik ten był bowiem w dużym stopniu eksportowany – część egzemplarzy produkowanych w Polsce, trafiła nawet do Afryki. W Ursusie 4512 montowano silnik zasilany dieslem, o mocy 60 lub 66 koni mechanicznych. Maksymalny moment obrotowy w przypadku silnika słabszego wynosi 232 Nm, a przy jednostce mocniejszej, wynosi 255 Nm. Są to wartości idealnie do pracy w średniej wielkości gospodarstwie. Nie ma się co bowiem oszukiwać, że maszyna o mocy 60 koni mechanicznych, będzie w stanie efektywnie obrabiać duże areały pola. Oczywiście ciągnik ten w większym gospodarstwie, może się idealnie nadać do lżejszych prac, np. przy zwierzętach hodowlanych.

Co wyróżnia Ursusa 4512?

Wśród rolników panuje przekonanie, że Ursus 4512 to maszyna bardzo podobna do Zetora 7211. Choć obie jednostki mają bardzo podobne właściwości techniczne i konstrukcje, różnią się dość znacząco jedną kwestią. Omawiany model Ursusa jest bardzo oszczędny. Chodzi tutaj przede wszystkim o spalanie. W porównaniu do innych ciągników podobnej klasy, Ursus ma bardzo małe spalanie. Jest to dość ważne, ponieważ podczas prac polowych, silniki ciągników stają się dość mocno paliwożerne. Model 4512 pozwala jednak na zaoszczędzenie znacznych ilości paliwa w skali roku.

W Ursusach 4512 montowane były silniki Perkins A4.236. Są to bardzo uznane jednostki, charakteryzujące się nie tylko niskim spalaniem. Mogą się one pochwalić bezawaryjnością oraz wyjątkowo cichą pracą. Cicha praca silnika ma dość duży wpływ na komfort pracy i jest szczególnie zauważalna podczas prac polowych, kiedy motor pracuje na wysokich obrotach.

Jaki jest dostęp do części?

Dostęp do części Ursusa 4512 jest w Polsce bardzo dobry. Na rynku znajdziemy bardzo dużo zamienników, które charakteryzują się naprawdę wysoką jakością wykonania. Dzięki temu, nawet w przypadku awarii ciągnika, jesteśmy w stanie naprawić go bardzo szybko. Na popularnych portalach aukcyjnych, można również znaleźć ogromne ilości części używanych w niskich cenach. Konstrukcja Ursusa nie jest skomplikowana, dzięki czemu z większością napraw można sobie samemu poradzić. Wystarczą podstawowe znajomości techniki i motoryzacji.

Powiązane artykuły

Back to top button