Części Ursus

Odpowietrzanie hamulców w Ursusie C-355 i C-360

Hamulce to niezmiernie ważny układ w każdym ciągniku rolniczym. Podobnie jak w każdym innym pojeździe, ich rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez możliwość skutecznego wytracania prędkości i zatrzymania się na każde żądanie kierowcy. By układ ten działał sprawnie, w rurkach i przewodach musi znajdować się płyn bez bąbelków powietrza. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak odpowietrzyć hamulce w ciągniku Ursus C-360, C-355 i pokrewnych modelach.

Przegląd układu hamulcowego

Aby skutecznie odpowietrzyć hamulce w ciągniku rolniczym, należy przede wszystkim sprawdzić, czy cały układ jest szczelny. Jeśli wypływa z niego płyn, raczej nie należy oczekiwać sprawnego działania. W skrajnym przypadku może dojść do wycieku całego płynu w czasie jazdy, co przy jeździe z dużym ładunkiem i pełną prędkością może mieć katastrofalne skutki. 

Pierwszym, co warto sprawdzić, jest pompa hamulcowa C-355. Jest to znane miejsce przecieków oraz zasysania powietrza do układu. Jeżeli okolica pompy pod pedałem hamulca  jest mokra, musisz najpierw rozwiązać ten problem. Tego typu podzespoły są tanie, można je zamówić w sklepie rolniczym online z częściami zamiennymi do ciągników rolniczych. Są to zamienniki w jakości porównywalnej do oryginałów, przy czym ich ceny są zdecydowanie atrakcyjniejsze. 

Pompa hamulcowa do Ursusa C-360 to jednak nie wszystko. Należy również sprawdzić, czy szczelny jest zbiorniczek, przewód łączący go z pompą, wszelkie połączenia przewodów metalowych, a także cylinderki hamulcowe w zwolnicach.

Usuwanie powietrza z układu

Zapowietrzony układ hamulcowy nie będzie działał poprawnie. Ursus C-355 i C-360 posiadają dwa niezależne obwody, które obsługują odpowiadające im koła tylne. Może więc wystąpić sytuacja, gdy tylko jedno koło słabo hamuje. Wtedy działania naprawcze można ograniczyć do jego obwodu. Niezależnie od układu roboczego, zawsze będzie działać hamulec ręczny C-360, ponieważ wykorzystuje on do pracy niezależne elementy. 

Jak odpowietrzyć hamulce C-360?

Procedurę odpowietrzania rozpoczynamy od napełnienia zbiorniczka wyrównawczego do maksimum. Nie można pozwolić, by w czasie usuwania powietrza zabrakło w nim płynu, wtedy bowiem wszystko trzeba będzie rozpocząć od nowa. Kolejny krok to poluzowanie odpowietrzników na zwolnicach za błotnikami. Dobrze jest uprzednio nasunąć na ich końce przezroczyste wężyki, których drugi koniec wkładamy do butelki, gdzie na dnie powinno znajdować się trochę płynu. Dzięki temu odpowietrzysz hamulce C-360 bez pomocnika, a dodatkowo będziesz widzieć w wężykach, czy z układu wydobywają się jeszcze bąbelki powietrza. 

W czasie odpowietrzania poziom płynu w zbiorniczku będzie spadał, więc należy go regularnie uzupełniać do maksimum, by uniknąć ponownego zapowietrzenia. Jeżeli mamy drugą osobę do pomocy, możemy zrezygnować z wężyków i butelki na płyn. Wtedy prosimy towarzysza o naciskanie pedału hamulca tak długo, aż stanie się on twardy, a następnie przytrzymanie go wciśniętego. W tym momencie odkręcamy na krótką chwilę odpowietrznik, z którego wytryśnie płyn z powietrzem. Czynność tą powtarzamy tak długo, aż z odpowietrznika będzie wydobywał się sam płyn.

Podsumowanie

Jak można się przekonać, odpowietrzanie hamulców C-360 nie jest rzeczą trudną. Możemy wykonać to zadanie nawet samodzielnie, posiadając tylko najbardziej podstawowe narzędzia. Kluczem do sukcesu jest jednak sprawdzenie, czy układ jest szczelny i nie ma z niego żadnych wycieków. Tylko w takiej sytuacji uda nam się go skutecznie odpowietrzyć. W razie konieczności zakupu nowych części, takich jak pompa hamulcowa Ursus C-355 czy C-360, warto skorzystać z oferty internetowego sklepu rolniczego.

Powiązane artykuły

Back to top button