Zadbaj o swój traktor!
Każdy posiadacz traktora wie, jak ciężko o niego zadbać. To drogi sprzęt, dlatego właścicielom zależy, żeby funkcjonował jak najdłużej. W końcu często jest istotnym źródłem utrzymania rolnika i pomaga mu w niemal wszystkich zadaniach w polu. O czym pamiętać przy eksploatacji traktora i co zrobić, żeby nie dochodziło do awarii?
Spis treści
Najważniejsze zasady prawidłowej eksploatacji
Warto uważnie przestudiować instrukcję obsługi maszyny. Często rolnicy są nauczeni korzystać z poprzedniego traktora, wskutek czego pomijają wiele istotnych informacji z punktu widzenia nowego zakupu. Nowe badania wskazują, że niemal 80% różnego rodzaju awarii jest spowodowana nieprawidłowym użyciem traktora.
Warto zwrócić uwagę na moc silnika i realnie spojrzeć na jego możliwości. Właściciele często podczepiają pod ciągnik zbyt ciężkie maszyny. Warto dać sobie margines w postaci 30% zapasu mocy. Eksploatacja jest wtedy dużo bardziej ekonomiczna i mniej awaryjna. Pomaga zwiększyć długość użytkowania.
Nie należy zbytnio nastawiać się zawrotne prędkości. Czasami ciężko poruszać się traktorem po szybszych drogach i wręcz czujemy na sobie irytację innych kierowców. Mamy jednak prawo jeździć wolniej. W instrukcji znajdziemy maksymalną prędkość z jaką może poruszać się pojazd. Najwyższa prędkość nie oznacza, że jest ona zalecana. Warto jeździć odrobinę wolniej niż wskazuje instrukcja. W przeciwnym razie często dochodzi do awarii skrzyni biegów lub nawet silnika.
Inne istotne wskazówki
Ważne może być regularne malowanie ciągnika. Działa ono antykorozyjnie i zabezpiecza traktor przed działaniem wilgoci. Zapobiega także uszkodzeniu wskutek tarcia o powierzchnię, uderzania kamieni lub oddziaływania piasku. Najlepiej zacząć od starannego umycia pojazdu, a następnie należy usunąć starą farbę. Większych umiejętności wymaga późniejsze szlifowanie oczyszczonej powierzchni, odtłuszczenie, a następnie odpylenie. Po całej tej robocie można w końcu nałożyć farbę. Jeżeli nie czujemy się najlepiej z tymi zadaniami, warto zapytać o usługę fachowców.
Ważne jest użycie odpowiednich olei ciągnikowych. Znowu istotne będzie zajrzenie do instrukcji i sprawdzenie zalecanych czynników smarujących. Olej, którego używaliśmy w poprzednim traktorze może być niewystarczający przy nowej maszynie. Musi on zabezpieczyć ciągnik przed przegrzaniem oraz musi opóźnić proces zużycia w wyniku tarcia. Mamy tu do czynienia ze znacznie wyższymi temperaturami niż w przypadku samochodu. Przydatne są też wysokiej klasy oleje przekładniowe i silnikowe.
Przeglądy podstawą długiego użytkowania
Warto przed ruszeniem zanalizować stan techniczny traktora. Sprawdzamy kolejno: poziom oleju w silniku, czy mamy wystarczająco paliwa, jaki jest stan pasków klinowych, w jakiej kondycji jest akumulator. Ważne jest także regularne czyszczenie chłodnicy.
Pierwszy przegląd u mechanika musi nastąpić co najmniej 3 lata od dnia rejestracji. Zaleca się jednak robić je częściej. Koszty awarii mogą znacznie przewyższyć wszystkie oszczędności, które uzbieramy wskutek ciągłego unikania wizyt.