Sposoby na odnowienie i dbanie o maskę w ciągniku
Wielu rolników nie przykłada specjalnie dużej wagi do tego, jak ich sprzęt wygląda. Tymczasem odnowionym i ładnie pomalowanym ciągnikiem pracuje się po prostu przyjemniej. Zrobi on także lepsze wrażenie na sąsiadach, a w przypadku starszego sprzętu – jak choćby krajowych Ursusów – umożliwi pokazanie ich np. na lokalnej wystawie klasycznych maszyn rolniczych. W niniejszym poradniku sprawdzimy, w jaki sposób odnowić oraz jak dbać o maskę C-360, jednego z najpopularniejszych traktorów Ursusa w naszym kraju.
Spis treści
Odnawianie – jak się przygotować?
Pierwszą rzeczą, jaką zdecydowanie powinniśmy zrobić, to przeprowadzić demontaż maski. Ta od Ursusa C-360 jest duża i ciężka, trudno będzie więc zabezpieczyć ją od spodu tylko poprzez podniesienie całości do góry. Na szczęście demontaż jest bardzo prosty, bo trzeba tylko wykręcić dwie śruby z przednich zawiasów i odłączyć ogranicznik otwarcia. Do zdjęcia maski C-360 dobrze jest mieć pomoc drugiej osoby, ponieważ całość jest dosyć ciężka i możemy doprowadzić do dodatkowych uszkodzeń robiąc powyższe samodzielnie.
Miejsce do prac blacharskich i lakierniczych
Maskę najlepiej położyć na zbitej z desek konstrukcji, która umożliwi nam jej łatwe odwracanie do góry nogami. Aby odnawianie miało sens, musimy przeprowadzić je po obu stronach. Nie można zostawić spodu nietkniętego, gdy będzie tam już widoczna korozja. Wżery mogą z czasem pokonać całą grubość blachy i spowodować powstanie dziury na wylot. Maska C 360 powinna na początku zostać dobrze oczyszczona. Należy zedrzeć cały stary lakier, a przy okazji zeszlifować ewentualne ogniska rdzy. Na tym etapie zobaczymy, czy nie powstały już jakieś dziury, chowające się pod lakierem. Jeżeli tak się stało, trzeba będzie dospawać łatki. Do tych i innych prac doskonale nada się wspomniany stojak z desek.
Procedura lakierowania maski
Gdy maska C-360 jest już przygotowana, a więc zeszlifowany jest stary lakier, rdza i uzupełnione ewentualne ubytki blachy, możemy rozpocząć malowanie. Na początku całą powierzchnię dokładnie odtłuśćmy. Zanim nałożymy farbę podkładową, nałóżmy warstwę preparatu antykorozyjnego. Dzięki temu nasza praca będzie się trzymać przez wiele lat. Po wyschnięciu tej warstwy należy pomalować cały element farbą lub lakierem podkładowym. Dobrze nadaje się do tego celu podkład reaktywny, np. epoksydowy. Możemy bez problemu zakupić go w wybranym internetowym sklepie rolniczym. Należy pomalować przynajmniej dwie lub trzy warstwy, dla dobrego efektu. Podobnie robimy z lakierem właściwym, tu jednak należy odczekać aż podkład dokładnie wyschnie. Można też zmatowić go delikatnie papierem ściernym, aby lakier pewniej się trzymał.
Jak dbać o maskę w traktorze?
Mając idealnie odnowioną maskę C-360, chcemy by efekt ten utrzymał się jak najdłużej. Aby tak było, zastosujmy się do kilku istotnych rad. Przede wszystkim sprawdźmy uszczelnienie komina ciągnika. Spaliny wydostające się u jego podstawy bardzo szybko doprowadzą do pojawienia się czarnego okopcenia. Jeździmy zawsze ostrożnie, aby nie uderzyć w nic przodem ciągnika. Warto również zrezygnować z przejazdu przez obszary mocno zadrzewione, gdzie gałęzie mogłyby zdrapać z maski lakier. Odkrycie gołej blachy doprowadzi do szybkiego wdania się korozji i zniweczy cały wysiłek włożony w odnawianie.