Ciekawostki Ursus

Pomaluj swój Ursus samodzielnie!

Ciągnik rolniczy po wielu latach intensywnego użytkowania może nie wyglądać atrakcyjnie. Elementy lakierowane, takie jak maska czy błotniki, są w wielu miejscach pozbawione farby, która została zdrapana w czasie wykonywania różnych prac. Oprócz tego dochodzi kwestia pojawienia się korozji, a czasami nawet ubytków blachy, która przerdzewiała na wylot. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy w jaki sposób możemy samodzielnie przeprowadzić malowanie ciągnika, tak by znów wyglądał jak nowy. Dowiemy się jak przygotować powierzchnię pod nałożenie lakieru, a także jakich farb możemy użyć.

Przygotowanie ciągnika

Na początku musimy przygotować naszego Ursusa do procesu odnawiania. W tym celu zdejmijmy maskę oraz odkręćmy błotniki – te elementy dobrze jest pomalować wtedy, gdy nie będą przykręcone do traktora. Dzięki temu łatwiej będzie oczyścić wszystkie zakamarki oraz przede wszystkim nałożyć farbę od spodu. Jeżeli zauważyliśmy, że jakiś element posiada już głęboką korozję i ubytki metalu, to niestety trzeba będzie go wymienić. Na szczęście nie ma większego problemu, by zdobyć tego rodzaju części Ursus. Zakupić możemy je między innymi w rolniczym sklepie internetowym, który sprzedaje zamienne elementy do starszych traktorów. Są one dostępne w atrakcyjnych cenach, a jednocześnie jakością nie odbiegają od oryginałów, które bardzo trudno jest już dzisiaj zdobyć.

Usuwanie starej farby

Zanim nowa farba do maszyn rolniczych będzie mogła zostać zaaplikowana na ciągnik, konieczne jest usunięcie starych warstw. W tym celu najlepiej wyposażyć się w tarczę ścierną listkową do szlifierki kątowej i zedrzeć wszystko do gołej blachy. Tak przygotowana powierzchnia będzie najlepiej nadawać się do przyjęcia nowej warstwy lakieru. Pamiętajmy, że fabryczna farba Ursus była nakładana z użyciem podkładu, warto więc byśmy również taki zastosowali. Najlepszy jest tutaj podkład epoksydowy, ponieważ posiada silne właściwości antykorozyjne. Dostaniemy go w znakomitej większości sklepów, które sprzedają części rolnicze. Jeżeli chcemy malować także silnik i pozostałą część korpusu traktora, koniecznie usuńmy najpierw wszystkie smary. Najlepiej wykonać to za pomocą myjki ciśnieniowej. Tak przygotowany ciągnik jest już gotowy do malowania.

ciągnik ursus

Rozpoczynamy pracę

Malowanie powinniśmy przeprowadzić w ciepły i bezwietrzny dzień. Jeżeli jest silne nasłonecznienie, postawy naszego Ursusa C-330 bądź C-360 w cieniu. Farba Granit kryje najlepiej właśnie w takich warunkach. Zacznijmy od przetarcia wszystkich powierzchni rozpuszczalnikiem lub benzyną, by zostały poprawnie odtłuszczone. Następnie zacznijmy nakładać pierwszą warstwę pędzlem z miękkim włosiem. Nie powinna być ona zbyt gruba, ponieważ mogą pojawić się zacieki. Po naniesieniu jej na cały ciągnik, powinniśmy odczekać do pełnego wyschnięcia. Dopiero wtedy nakładamy warstwę drugą, która może być już pomalowana nieco grubiej. W tym celu można wykorzystać szerszy pędzel z twardszym włosiem, który również zakupimy w internetowym sklepie rolniczym. Na tym etapie możemy zakończyć prace, choć chcąc uzyskać bardziej trwały efekt możemy następnego dnia położyć trzecią warstwę. Tak pomalowany traktor z pewnością będzie cieszył oko przez długie lata.

Malowanie ciągnika Ursus krok po kroku – skorzystaj z porad fachowca! 

Malowanie ciągnika Ursus krok po kroku – skorzystaj z porad fachowca!

Powiązane artykuły

Back to top button