Ciekawostki Ursus

Historia marki Ursus

Historia marki Ursus tak naprawdę zaczęła się jeszcze pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1893 roku, kiedy Kazimierz Matecki, Ludwik Rossman i Emil Schonfeld założyli spółkę o nazwie „Przemysłowe Towarzystwo Udziałowe”. Początkowo produkty wytwarzane przez spółkę nie miały nic wspólnego z ciągnikami, maszynami rolniczymi czy częściami do ciągników, które dziś są popularne w całej Europie. Dopiero w 1902 roku firma rozszerzyła swój asortyment i zaczęła produkować silniki spalinowe, jednak do 1939 roku jej głównymi produktami była armatura dla przemysłu spożywczego, gorzelniczego i cukierniczego. W 1902 roku spółka zmieniła nazwę na „Ursus”.

Rosnąca popularność marki

Do 1913 roku fabryka znajdująca się ówcześnie na warszawskiej Woli stała się czołowym producentem silników spalinowych w całym Królestwie Polskim. Część z nich była nawet sprzedawana do Rosji. W 1915 roku wojska rosyjskie zniszczyły fabrykę na ul. Skierniewickiej i zrabowali znaczną część sprzętu. To jednak nie przeszkodziło w szybkiej odbudowie i ponownym ruszeniu produkcji silników o jeszcze większych mocach (niektóre miały nawet 450KM).

Pierwszy polski ciągnik

W latach 1916 – 1918 skonstruowano prototyp pierwszego polskiego ciągnika. Jego konstruktorem był prof. Karol Tyrol. W 1920 roku spółka przekształciła się w pełnoprawną fabrykę ciągników i maszyn rolniczych. Po niedługim czasie zaczęto produkować indywidualne wymienne części rolnicze i części do ciągników.  Przed wybuchem II wojny światowej przedsiębiorstwo aspirowało do poszerzenia działalności i produkcji silników o mocy nawet 600KM. Niestety, wybuch wojny spowodował gwałtowne wyhamowanie i przerzucenie linii produkcyjnej na potrzeby wojska (produkowano opancerzone ciągniki gąsienicowe, a nawet małe czołgi). W 1944 roku Niemcy wywieźli z zakładu znaczną część materiałów i sprzętu produkcyjnego. Jednak w 1946 roku udało się odzyskać znaczną część sprzętu i wznowić produkcję. 

Ursus po zakończeniu wojny

W 1947 roku wyprodukowano pierwszy taśmowy ciągnik – był to Ursus C-45, a w 1948 roku powstało przedsiębiorstwo państwowe pod szyldem „Ursus”, w którym produkowany sprzęt był całkowicie polski. W połowie lat pięćdziesiątych powstał prototyp ciągnika Ursus C-325. Ciekawostką jest fakt, iż w tym czasie drugi zespół w zakładzie stworzył prototyp ciągnika Rola, jednak to właśnie Ursus wygrał tę wewnętrzną rywalizację i został wdrożony do produkcji w 1960 roku. Produkowane w Polsce ciągniki nie odbiegały jakością i poziomem spalania od niemieckich, brytyjskich czy czeskich. W 1967 roku powstał popularny Ursus C-330, a w 1976 roku Ursus C-360. W roku 1969 roku powstał wspólny projekt pomiędzy Polską i Czechosłowacją, czego owocem było skonstruowanie Ursusa C-385.

W 1985 roku firma produkowała już ok. 50 tys. ciągników rocznie, co było ogromnym sukcesem. Wynikało to między innymi z tego, że większość ciągników była produkowana i dostosowana pod polski rynek i zapotrzebowanie. W 2007 roku Ursus jako jedyna spółka pojawiła się na Polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Obecnie współpracuje z krajami takimi jak Wielka Brytania, Niemcy, Czechy, a nawet Turcja, a najnowszy model produkowany przez polską Markę to Ursus 11024.

Powiązane artykuły

Back to top button