Ursus – poznaj historię legendarnej marki
Marka Ursus to nie tylko traktory, jak powszechnie się uważa. W swojej długiej historii firma produkowała silniki, samochody, motocykle, sprzęt wojskowy, a nawet czołgi. Obecnie tworzy najbardziej zaawansowane konstrukcje ciągników. Jej produkty są eksportowane do wielu krajów na całym świecie. Dlaczego rolnicy wybierają właśnie Ursusa?
Spis treści
Początki znanej marki
Pierwsze wzmianki o firmie są datowane na końcówkę XIX wieku. Wtedy to 7 osób – przedsiębiorców i inżynierów powołało do życia spółkę. Powstało Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur. Firma zajmowała się produkcją armatury dla cukrowni, kotłów, kanalizacji i wodociągów. Dopiero w 1903 roku zaczęto montować pierwsze silniki. Z czasem zaczęto tworzyć pierwsze rozwiązania dla rolników – lokomobile ze spalinowymi silnikami. W tym czasie firma przyjęła nazwę Ursus – na fali popularności “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Pierwszy pełnoprawny traktor został skonstruowany w 1922 roku. Posiadał silnik o mocy 25 KM i osiągał prędkość 4,7 km/h. Pod koniec lat 20. firma zaczęła produkcję samochodów i sprzętu wojskowego – do wybuchu II wojny światowej Ursus wyprodukował ponad 750 czołgów i 700 pojazdów gąsienicowych. Po przejęciu zakładów, Niemcy całkowicie przestawili produkcję na potrzeby wojenne. Pierwsze lata powojenne były ciężkie dla fabryki, na szczęście udało się odzyskać większość sprzętu wywiezionego przez okupantów. W połowie lat 50. opracowano polski model uniwersalnego traktora z silnikiem wysokoprężnym. Model C-325 był udoskonalany przez cały czas, a jego produkcja zakończyła się dopiero w 1993 roku. Po transformacji ustrojowej marka Ursus została sprywatyzowana i przechodziła przez ręce kilku właścicieli, aż do czasu, gdy na stałe rozwinięto produkcję w Lublinie. Ostatnio marka powróciła triumfalnie na rynek dzięki umowom na dostawy ciągników do Etiopii i kilku krajów afrykańskich.
Z czego jest znany Ursus?
Maszyny rolnicze polskiej marki wyróżniają się dużą wszechstronnością. Mogą być wykorzystywane do wielu różnych czynności i prac polowych. Jest to doceniane zarówno przez właścicieli dużych gospodarstw, jak i posiadaczy mniejszych posiadłości. Kolejną zaletą Ursusa jest duża wytrzymałość sprzętu na trudne warunki pogodowe i ciężkie prace. W przypadku awarii silnika naprawa jest bardzo prosta, ponieważ ciągniki mają prostą budowę. Wiele remontów można przeprowadzać na własną rękę bez pomocy wyspecjalizowanego serwisu. Polska marka jest coraz częściej wybierana przez zachodnich rolników i hobbystów, którzy cenią sobie mniejsze, kompaktowe konstrukcje. Traktory są wykorzystywane w sadach, stadninach koni i wśród producentów warzyw. Są to miejsca, w których ważna jest wysoka manewrowość sprzętu i niska emisja spalin.
Gdzie szukać części zamiennych?
Zamienniki do maszyn Ursusa są dostępne na wyciągnięcie ręki. W sklepach rolniczych można zamówić właściwie każdą część do ciągnika. Kupowanie drogą internetową jest wygodne i oszczędza czas. Wszystkie części do maszyn są objęte gwarancją i mogą być zwrócone, jeśli nie spełnią wymagań klienta.