Części Ursus

Kabina do Ursusa C-360 – czym się charakteryzuje?

Ciągnik rolniczy Ursus C-360 to jeden z najpopularniejszych traktorów, które wciąż pracują na polskich wsiach. Maszyna fabrycznie była produkowana bez kabiny, jednak takową można bez problemu dokupić. Dzięki niej możemy pracować w bardziej komfortowych warunkach, zwłaszcza gdy pada deszcz lub śnieg. Nie będzie też przeszkodą zimno ani nadmierny upał, dzięki możliwości regulacji uchylenia okien i dachu. W okresie letnim można bardzo łatwo zdjąć całkowicie drzwi boczne, dla jeszcze lepszego przewiewu.

Kabina to łatwiejsza praca zimą

Główną cechą dobrej kabiny C-360 jest szczelność. Dzięki niej do środka nie dostaje nam się woda, śnieg, nie zawiewa też wiatr. Taka kabina jest doskonałym wyjściem z sytuacji, jeżeli naszego poczciwego Ursusa C-360 wykorzystujemy do częstego przewożenia drewna z lasu w okresie zimowym. Zarówno ochrona przed śniegiem, deszczem jak i pędem zimnego powietrza na drodze jest bardzo istotna. Kolejna sprawa to możliwość założenia prostej instalacji ogrzewania wnętrza. W zależności od rodzaju kabiny można to wykonać albo elektrycznie, jeżeli instalacja ciągnika jest wystarczająco mocna, albo w formie powietrznej. Ta druga opcja zakłada doprowadzenie powietrza prosto z wentylatora chłodnicy, za pomocą specjalnego kanału. Otwierając żaluzję w dolnej części kabiny, gdy ciągnik jest rozgrzany, otrzymujemy silny powiew ciepła, który jest w stanie podnieść temperaturę w kabinie C-360 w bardzo szybkim tempie. Nie można zapomnieć o ostatniej zalecie, jaką jest wycieraczka elektryczna. Dzięki niej nawet jazda w śnieżycy nie będzie żadnym problemem.

Mocne szyby i wygłuszenie

Panuje powszechne przekonanie, że wewnątrz kabiny jest potwornie głośno. Rzeczywiście, typowe rodzaje kabin C-360 nie są wygłuszone, dlatego też nie można wtedy liczyć na komfortową pracę w ciągniku. Jednak lepsze egzemplarze posiadają izolację za pomocą tapicerowanego i uszczelnionego wnętrza, które dodatkowo pomaga też utrzymać ciepło w okresie zimowym. Jeżeli jednak będzie nam zbyt gorąco w trakcie prac polowych latem, możliwe jest uchylenie dachu na specjalnym zawiasie, można także otworzyć prawie o kąt 90 stopni szybę tylną. Możliwe jest również pełne otwarcie drzwi bocznych i zablokowanie ich w tej pozycji, a jeśli dla kogoś i to nie wystarcza, można zdjąć je całkowicie. Można także unieść dach w przedniej części, co polepsza przepływ powietrza zwłaszcza w czasie jazdy po drodze. Porządna kabina C-360 ma także mocne szyby. Zazwyczaj stosowane jest szkło hartowane, które – nawet jeżeli zostanie zbite – rozsypuje się na tysiące małych kawałeczków z ostrymi kantami. Dodatkowo szyby chronią nas np. przed uderzeniem kamienia w czasie używania kosiarki rotacyjnej bez osłony lub gdy jest ona uszkodzona.

Jak widać, posiadanie kabiny do ciągnika Ursus C-360 ma wiele zalet. Trzeba tylko zdecydować się na porządną wersję, a nie używaną samoróbkę. W niejednym internetowym sklepie rolniczym można zakupić elementy kabiny do popularnej „sześćdziesiątki” po bardzo atrakcyjnych cenach. Warto to zrobić, by zwiększyć swój komfort, a także bezpieczeństwo w trakcie prac.

Powiązane artykuły

Back to top button