Części Ursus

Jak wybrać siedzenie do traktora?

Praca na roli jest niezwykle wyczerpująca. Dlatego trzeba zapewnić sobie maksymalny komfort. Spędzanie czasu przez wiele godzin w pozycji siedzącej na niewygodnym fotelu w ciągniku może przyczyniać się do zmęczenia, a nawet negatywnie wpływać na kręgosłup. Dlatego też warto wybrać odpowiednie siedzenie. Sprawdź, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Siedzenie do traktora dawniej i dziś

Na początku warto dowiedzieć się, jakie kiedyś siedzenia występowały w traktorach. Pierwsze ciągniki wyposażone były w bardzo proste siodełka, które nawiązywały do siedzisk konnych. Była to tłoczona misa zainstalowana na blaszanym sensorze. Dzięki tej konstrukcji można było liczyć na doskonałą amortyzację wstrząsów. W takim rozwiązaniu brakowało jednak dobrego oparcia. W związku z tym wielogodzinna praca w polu powodowała liczne dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Dużo zmieniło się w latach czterdziestych dwudziestego wieku. W traktorach zaczęto umieszczać siedzenia typu kanapowego. Było to jednak bardzo rzadkie. Rozwiązanie to dopiero raczkowało. Z kolei lata sześćdziesiąte dwudziestego wieku przyniosły dużo większe zmiany w tym zakresie. Zostały ustalone parametry, jakie powinny być spełnione w przypadku siedzenia do traktora.

Czym powinno cechować się dobre siedzenie do traktora?

Przez lata badań stwierdzono, że dobre siedzenie do traktora powinno wyróżniać kilkoma istotnymi cechami. Najważniejsza jest ergonomia. Nie należy też zapominać o sprawnej amortyzacji, która gwarantuje dobrą niwelację wszelkich drgań i wibracji. Kolejny element stanowi wielofunkcyjność. Dobry fotel to taki, który pozwala na łatwe dostosowanie parametrów do wzrostu i wagi kierowcy. Powinno być wyposażone też w komfortową regulację kąta nachylenia, a także przodu i tyłu. Fotel do traktora musi mieć też dodatkowe podparcie, czyli zagłówek i podłokietniki. Ostatnią ważną rzeczą jest wychylanie siedziska na boki. Jest to bardzo zalecane rozwiązanie w przypadku jazdy po nasypach lub stokach. Te zasady dotyczą wszystkich modeli, w tym siedzeń do Ursusa czy innych ciągników.

Gdzie kupić dobry siedzenie do traktora?

Siedzenie Ursus można kupić w internetowym sklepie rolniczym. Pamiętaj, aby zawsze korzystać z usług sprawdzonych sprzedawców, którzy zapewniają produkty od renomowanych producentów. W sklepach online można liczyć nie tylko na wysokiej jakości części zamienne do maszyn rolniczych, ale i elementy wyposażenia ciągników. 

Dostępne są też części zamienne, które obecnie są wybierane nawet chętniej niż oryginalne ze względu na niższą cenę, a porównywalną jakość. Dzięki temu można kompleksowo zadbać o ciągnik, nie tylko pod względem technicznym, ale i uwzględniając wszelkie udogodnienia, takie jak siedzenie Ursus. To właśnie ten element wyposażenia ma bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy. Jeśli nie chcesz w przyszłości borykać się z poważnymi dolegliwościami bólowymi lub leż leczyć poważne schorzenia kręgosłupa, zdecydowanie powinieneś pomyśleć o solidnym fotelu.

Powiązane artykuły

Back to top button