Dane techniczne

Charakterystyka ciągnika Ursus C-360

Ursus C-360, potocznie również nazywany 60-tką, był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i niezawodnych ciągników, jakie wypuściła polska fabryka. Wyprodukowany był w ilości około 290 tys. sztuk. Ponadto Model ten doczekał się drugiej generacji, która została wypuszczona na rynek w latach 2015-2017.

Ursus C-360

Wracając natomiast do modelu pierwotnego, to był on produkowany od początku lat 70 do końca 90. Była to poprawiona wersja modelu C-355, wyposażona w czterocylindrowy wysokoprężny silnik o mocy 52 KM. Był to model doskonały do wykonywania prostych prac polowych, czy nie dość dużym obciążeniu. Ograniczająca była moc, która nie zawsze pozwalała, na podczepienie ciężkiego osprzętu. W dystrybucji były dwie wersje, jedna z kabiną, druga bez, ale za to z siedzeniem marki Grammer, które było elementem dość charakterystycznym i wyróżniało ją od modelu C-355. Sam ciągnik z obciążnikami ważył 2700 kg i był stosunkowo masywny jak na tamte czasy. Jeśli chodzi o układ napędowy i skrzynie biegów to była ona niezsynchronizowana z reduktorem. Ponadto ciągnik ten posiadał mechaniczną blokadę mechanizmu różnicowego, która potrafiła być przydatna w trudnych warunkach. W ciągniku tym do dyspozycji mieliśmy 10 przełożeń do przodu i dwa do tyłu. Jeśli chodzi natomiast o wałek WOM, to był on dość problematyczny, ponieważ działał wyłącznie przy włączonym podnośniku. Przy niektórych pracach potrafiła być to problematyczne i wymagało odpowiedniego podejścia. Prędkość maksymalna, jaką osiągnął ciągnik to około 25 km/h. Cała konstrukcja ciągnika była dość nieskomplikowana i nie posiadała zbyt wielu autorskich rozwiązań, przez co była stosunkowo prosta w naprawie. Ponadto części zamienne do Ursus, były bardzo łatwo dostępne zarówno wtedy, jak i dziś, dzięki czemu można było wymienić uszkodzony element i wracać do pracy. Obecnie również znajdziemy na rynku bardzo wiele części do ciągników tego typu oraz wiele licznych modyfikacji, które wpływają na poprawę ich funkcjonalności. Fakt ten sprawia, że pomimo swoich lat, ciągniki te są bardzo popularne i nadal spotykamy je w polskich gospodarstwach. Świadczy to o jakości wykonania i tych pojazdów i ich niezawodności. Nie były one jednak idealne, a największą wadą tego ciągnika było jednak to, że bardzo głośno chodził, co potrafiła być uciążliwe w pracy. Pomimo tego oraz nieco małej mocy, traktory te bardzo dobrze radzą sobie z każdym powierzonym zadaniem i robią to po dziś dzień.

Części do Ursus C-360

Jedyne, o czym należy pamiętać to, to, żeby wybierając części zamienne do Ursus C-360 lub C-330 i przeszukując w tym celu internetowy sklep rolniczy, powinniśmy pamiętać, aby dokładnie przeanalizować opinie na jego temat i upewnić się, że jest rzetelny. Jeśli tego dopilnujemy, to możemy być pewni, że będziemy zadowoleni. Ursus C-360 to na tyle niezawodny i wszechstronny ciągnik, że poradzi sobie z każdym zadaniem w mniejszym gospodarstwie, a jego niezawodność to niepodważalny atut. 

Powiązane artykuły

Back to top button