Inne Maszyny

Zrób to sam: malowanie ciągnika

Dbanie o stan ciągnika i sprzętu rolniczego jest ważnym zadaniem. Od tego zależy powodzenie pracy w polu. Mechaniczne części są szczególnie narażone na oddziaływanie trudnych czynników atmosferycznych, działanie korozji czy wysokich temperatur. Malowanie ciągnika jest jednym z podstawowych zabiegów konserwacyjnych. Tą czynność należy wykonywać regularnie, kiedy powierzchnia traktora wymaga naprawy. W jaki sposób można przygotować się do odmalowania sprzętu rolniczego? 

Przygotowanie do malowania ciągnika 

Samo malowanie ciągnika jest prostym zabiegiem, jednak trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Warto mieć pod ręką kilka niezbędnych narzędzi. Jednym z nich jest rozcieńczalnik, którym można umyć ręce po skończeniu malowania. Można nim również wyczyścić narzędzia, które uległy zabrudzeniu farbą. Przydatny będzie bogaty zestaw pędzli, odpowiedni dobór farb i farba podkładowa, którą można przygotować grunt pod właściwe malowanie. Ważne, żeby w czasie malowania nie pozwolić na wysychanie farby i tworzenie się grudek, które wyglądają bardzo nieestetycznie i przyczepiają się do powierzchni. Rozcieńczalnik można również użyć do zmniejszania się efektu zbrylania farby. Malowanie ciągnika może odbywać się w kilku fazach. Przede wszystkim należy wykonać gruntowanie, potem maluje się podkładem. Dopiero na końcu następuje właściwe malowanie sprzętu.  

Jak zadbać o powierzchnię? 

Przed malowaniem ciągnika stosuje się odpowiednie gruntowanie powierzchni. Trzeba usunąć wszystkie zanieczyszczenia oraz substancje, które mogłoby przeszkadzać podczas malowania. Jest to niezbędne, ponieważ podczas pracy w polu, do maszyny przywierają różnego rodzaju zabrudzenia, pył oraz błoto. Należy usunąć starą farbę za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Warto również odtłuścić malowaną powierzchnię, ponieważ często dostaje się tam smar, który nie pozwala na odpowiednie przywieranie farby do metalu. Malowanie ciągnika wymaga użycia dobrej farby podkładowej, która będzie dobrym wstępem do właściwego malowania. Zanim weźmie się pędzel do ręki, warto też zastanowić się, czy można wypiaskować daną powierzchnię. Ten zabieg najlepiej pozwala przygotować metal do przyjęcia farby. Przynosi to bardzo pozytywne efekty, usuwa wszystkie cząstki brudu i rdzy, które utrudniają malowanie. Jednocześnie trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ciała, ponieważ zabieg jest bardzo inwazyjny. Wykonuje się go pod dużym ciśnieniem i może nawet być niebezpieczny. Potrzebne są do tego sprężarka o dużej mocy oraz pistolet do lakierowania.  

Po co wykonuje się gruntowanie? 

Gruntowanie to zabieg, który pozwala odpowiednio przygotować powierzchnię przed malowaniem ciągnika. Stosuje się wtedy odpowiednie farby i lakiery, które szczelnie pokrywają części maszyn i urządzeń. W niektórych przypadkach warto zastosować próbne malowanie. Polega to na tym, że na niewidocznej stronie traktora wypróbowuje się konkretną farbę. Pozwala to lepiej dopasować środek konserwacyjny do metalowej powierzchni. Można w ten sposób sprawdzić kilka farb i kolorów.

Powiązane artykuły

Back to top button