Inne Maszyny

Kosiarki podczepiane i ich rola

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu roślin. Dotyczy to nie tylko przydomowych trawników czy pól, ale także użytków zielonych. Świetnie zadbana łąka, która jest regularnie koszona zapewnia dobrej jakości pasze dla zwierząt. Jednak, gdyby pozwolić na zarastanie użytków, skutkuje to zbyt dużym rozrostem chwastów i roślin, które nie nadają się do użycia w gospodarstwie. W pielęgnacji terenów zielonych istotny jest dobry sprzęt koszący, który charakteryzuje się dużą wydajnością i jest łatwy w eksploatacji. 

Dlaczego warto zadbać o dobry sprzęt koszący? 

Wybór odpowiedniego sprzętu koszącego wpływa wymiernie na jakość zielonki oraz trwałość użytków. Są one miejscem, które dostarczają wysokiej jakości składników pokarmowych dla krów i innych zwierząt w gospodarstwie. Warto dopasować kosiarki do wysokości trawy i runa, dzięki czemu można uzyskać jak najwięcej zielonej masy. Jeśli noże do kosiarki będą pracowały na odpowiedniej wysokości to będzie można uzyskać więcej paszy. Zaleca się koszenie na wysokości co najmniej 6 cm, ponieważ każdy centymetr więcej pozwala uzyskać około 100 kg zielonej masy więcej na jeden hektar łąki. Warto również zadbać o odpowiedni rodzaj sprzętu do koszenia o dużej wydajności. 

Jakie kosiarki są najczęściej stosowane? 

Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które służą do pielęgnacji terenów zielonych i uzyskiwania wysokiej jakości paszy. Różnią się konstrukcją i wykorzystywaną technologią: 

  • kosiarki listwowe –  służą głównie do wykaszania rowów oraz pielęgnacji skarp, żywopłotów. Mogą również służyć do ścinania trawy na paszę. Wykorzystują bijakowy moduł roboczy i długie kosidło, które zawiera noże do kosiarki. Sprzęt można regulować pod różnym kątem, dlatego kosiarki listwowe nadają się do terenów górskich oraz o dużym spadku. 
  • kosiarki jednośmigłowe – świetnie radzą sobie z gałązkami drzew, mają masywne noże, które stosuje się do rozdrabniania. Wykorzystują wałki WOM wyposażone w sprzęgło. Mogą być używane do pielęgnacji zarośli, w sadownictwie oraz do wykaszania nieużytków. 
  • kosiarki wrzecionowe (bębnowe) – wykorzystują obracający się bęben, na którym umieszczono od 5 do 6 noży do kosiarki. najlepiej sprawdzają się na małych powierzchniach, Zapewniają niskie koszenie i bardzo równo ścięty teren zielony. 
  • kosiarki rotacyjne – w tej konstrukcji wirujące noże odrywają źdźbła trawy od łodygi. Zazwyczaj cięcie nie jest równe, ale bardziej poszarpane. Zaletą tych kosiarek jest usuwanie zanieczyszczeń u podstawy runa oraz utrzymanie pionowego pokroju traw. 

Niezależnie od wyboru kosiarki konieczne jest, aby noże do kosiarki były regularnie ostrzone. Tylko w ten sposób można uzyskać równą powierzchnię trawnika, który będzie dostarczał najlepszej zielonki. W niektórych kosiarkach montuje się samoostrzące się noże, których nie trzeba szlifować. W tym przypadku muszą być one wymieniane, gdy zostaną zużyte. Ważne, aby kosiarkę dobrać do modelu ciągnika rolniczego. Dotyczy to szczególnie sprzętu o napędzie hydraulicznym, który wykorzystuje napęd traktora. 

 

Powiązane artykuły

Back to top button