Inne Maszyny

Jaki kultywator do Ursus C-330 wybrać?

Posiadając ziemię uprawną, aby można było coś na niej zasiać, trzeba przeprowadzić zabiegi agrotechniczne mające na celu odpowiednie przygotowanie pola. Przed siewem niezbędna jest kultywacja, aby spulchnić glebę, tym bardziej, gdy pole było wcześniej poddane orce. Bezpośrednio po zaoraniu wysiew byłyby niemożliwy, gdyż po przejeździe pługiem powierzchnia pozostaje nierówna. Właśnie dlatego warto użyć kultywatora ciągnikowego, który służy do wyrównania pola i pozbycia się resztek chwastów. Dodatkowo z reguły na końcu agregatu znajduje się wał, który ubije ziemię pod siew. 

Szerokości robocze w kultywatorach są różne, dlatego też urządzenie może być dostosowane adekwatnie do ciągnika. Jest to ważne szczególnie w przypadku maszyn, które docelowo mają współpracować z takimi ciągnikami jak ponadczasowy Ursus C-360 czy C-330. Po dziś dzień są one powszechnie wykorzystywane na polskich wsiach, co wynika przede wszystkim z ich wytrzymałości i szerokich możliwości zastosowania. W dalszej części naszego wpisu podpowiadamy, jaki kultywator do C-330 wybrać i dlaczego.

Dlaczego C-330 jest wciąż tak popularny?

Ursus C-330 to zdecydowanie jeden z najważniejszych modeli ciągników w historii polskiej mechanizacji rolnictwa. Przez wielu uważany za kultowy. Często można spotkać się z opinią, że to jedna z najlepszych krajowych konstrukcji ciągnikowych. Skąd tak duża popularność „trzydziestki”? Zapewne w dużej mierze wynika to z jego trwałości, wytrzymałości i niezawodności. Najpewniej to właśnie te cechy sprawiły, że historia Ursusa C-330 trwa nadal, a ciągniki w dalszym ciągu są użytkowane. Sprawdzają się zarówno na mniejszych polach, jak i w ogrodnictwie czy sadownictwie. Śmiało konkurują z nowoczesnymi modelami nie tylko pod względem kosztów utrzymania, ale i dostępności części zamiennych. 

Nie bez znaczenia jest również fakt, że traktor Ursus C-330 z powodzeniem współpracuje z maszynami uprawowymi powszechnie wykorzystywanymi w rolnictwie, takimi jak kultywator. 

Jaki kultywator do C-330?

To, że Ursus C-330 wykonuje w większości gospodarstw prace pomocnicze, nie oznacza, że nie poradzi sobie z trudniejszymi zadaniami. Na małych gospodarstwach wykorzystuje się go praktycznie do wszystkiego — od orki, po siew. Jaki kultywator do C-330 wybrać?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że Ursus C-330 jest o połowę słabszy od swojego większego brata (C-360). Dysponuje mocą 30 koni, podczas gdy „sześćdziesiątka” ma ich dwa razy tyle. Już w zamyśle projektantów miał on pracować jako ciągnik pomocniczy. C-330 waży ok. 1.5 tony, dlatego logiczne jest, że nie doczepisz do niego 9-metrowego agregatu. Najrozsądniejszym wyborem będzie agregat o szerokości 1,8 do 2,1 metra. Jednak pod uwagę trzeba wziąć to, że w przypadku 2,1 metra przód ciągnika może skakać na wybojach, a podczas pracy będzie miał on ciężej. Oczywiście da się nim pracować, jednak będzie to dość problematyczne. Warto więc zmniejszyć szerokość do 1,8 metra, wtedy i moc i waga będą lepiej dopasowane. Taki kultywator ciągnikowy będzie najlepszy dla C-330 i nie „zmęczy” zbytnio ciągnika podczas pracy.

Powiązane artykuły

Back to top button