Inne Maszyny

Czy warto inwestować w stare traktory?

Zabytkowe motocykle czy samochody osiągają bardzo wysokie ceny i są nie lada gratką dla kolekcjonerów. Znajduje się coraz więcej chętnych na zakup. Okazuje się, że sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o ciągniki rolnicze. Można zatem powiedzieć, że jest to dobry sposób na inwestycję. 

Retro traktory i ciągniki zabytkowe – dobra inwestycja 

Co roku organizowane są specjalne zloty poświęcone zabytkowym ciągnikom. Bierze w nich udział naprawdę wielu miłośników tego typu sprzętów. W Polskich gospodarstwach wciąż używa się starszych modeli traktorów, dlatego z pewnością można powiedzieć, że w tym segmencie tkwi spory potencjał. 

Opłacalność inwestowania w stare samochody to temat, który przewija się od bardzo dawna. Jednak okazuje się, że stare ciągniki także są dobrym źródłem inwestycji. Kolekcjonerzy specjalizują się w poszczególnych modelach i posiadają szeroką wiedzę na ich temat. 

Jeśli chodzi o zwrot z takiej inwestycji, sytuacja jest bardzo różna. Jednak z pewnością warto. Ursus C-45 20 lat temu kosztował 10 tysięcy złotych, natomiast po przeprowadzeniu prac renowacyjnych wartych kilkanaście tysięcy, obecna wartość tej maszyny to ponad 100 tysięcy złotych. Jest to bardzo duży zysk. Można więc powiedzieć, że taka inwestycja to około 20% zysku w skali roku. 

Inwestycje długo i krótkoterminowe 

Inwestując w ciągniki można wyróżnić dwa rodzaje zysków. Pierwsze to możliwość podniesienia wartości maszyny w wyniku jej odrestaurowania. Aby to było możliwe, należy znaleźć egzemplarz, który wymagałby remontu, a następnie przeprowadzić jego dokładną renowację. Taka inwestycja będzie bardziej zyskowna, gdy inwestor sam zna się na mechanice i sam jest w stanie naprawić maszynę lub jej większą część. 

Warto zaznaczyć, że remontując ciągnik należy dążyć do uzyskania takiego stanu, który będzie jak najbardziej zbliżony do egzemplarza fabrycznego. Nie można przymykać oka na jakiekolwiek niedociągnięcia i nieścisłości. Każda fuszerka szybko zostanie wychwycona, a przez to cena się obniży. 

Wartość maszyn rośnie z wiekiem. Dlatego zastanawiając się nad tego typu inwestycją, można także kupić sprzęt, a potem czekać. Po upływie lat jego wartość wzrośnie. Taki retro traktor to dobre rozwiązanie.

Jakie modele retro traktorów są najlepszym rozwiązaniem 

Poszukując idealnego modelu traktora, warto przeanalizować sytuację rynkową interesujących modeli i sprawdzić, czy ich cena będzie satysfakcjonująca. Panuje jedna, zgodna reguła, która określa, że im rzadszy jest dany model, tym jego koszt jest większy. Dodatkowo znaczenie ma także wiedza na temat stanu fabrycznego ciągnika. Ponieważ dla kolekcjonerów informacje te mają kluczowe znaczenie. 

Pasjonaci ciągników zwracają także uwagę na to, że zakup traktora, może być nieopłacalny, jeśli koszty związane z jego naprawą przewyższają jego wartość. 

Egzemplarze ciekawych ciągników można znaleźć na różnych stronach internetowych. Warto śledzić serwisy ogłoszeniowe, wpisy na forach dla kolekcjonerów i inne tego typu miejsca. Inwestycja w stare traktory to bardzo ciekawe rozwiązanie. 

Powiązane artykuły

Back to top button