Inne Maszyny

Brona aktywna do Ursusa – zgrany duet

W rolnictwie często łączy się części i maszyny rolnicze od różnych producentów. Niekiedy zdarzają się bardzo egzotyczne połączenia. Ma to swoje wady i zalety. W przypadku, gdy trudno jest używać dwóch różnych maszyn stosuje się rozwiązania adaptacyjne lub tworzy specjalne modyfikacje. Częstą przeszkodą bywa także zbyt mała moc silnika traktora, przez co nie pociągnie on maszyny. Na szczęście takie sytuacje należą do rzadkości. Coraz częściej używana jest brona aktywna, która usprawnia proces produkcji roślin. Czy warto ją łączyć z maszynami marki Ursus?

Jak działa brona rotacyjna? 

Agregaty uprawowo – siewne są powszechnie używane w gospodarstwach, które posiadają trudne w uprawie gleby szybko schnące. Na skutek szybkiego przepuszczania wody do wnętrza ziemi ulegają zbryleniu. Brona aktywna działa w takich przypadkach wyjątkowo skutecznie. Wspomaga proces kruszenia skib i zagęszcza całą powierzchnię pola. Urządzenie zostało wyposażone w pneumatyczny siewnik o tarczowych redlicach. Często stosuje się do nich docisk, który ma zwiększyć głębokość pracy brony. Czasem jest to ponad 50 kg na jedną redlicę. Elementami roboczymi urządzenia są zęby poruszające się rotacyjnie w kierunku poziomym. Rozkruszają glebę i mieszają ją w intensywny sposób, zmieniając jej podstawową strukturę. Zestaw elementów konstrukcyjnych wymaga stosunkowo mocnego silnika – układu napędowego o mocy co najmniej 150-180 koni mechanicznych. Nowe modele Ursusa z serii C posiadają taką moc, dlatego są rekomendowane do pracy z bronami rotacyjnymi. Warto podkreślić, że brona aktywna służy przede wszystkim do tworzenia łoża siewnego. Urządzenie rozkrusza glebę, aby rośliny miały jak najlepsze warunki do wzrostu. 

Czy Ursus sprawdzi się z broną aktywną?  

Maszyny polskiej marki Ursus wyróżniają się wyjątkową wszechstronnością. Rolnicy wykorzystują te ciągniki do wielu prac polowych. Mogą być używane przez właścicieli dużych gospodarstw, jak i posiadaczy kilku hektarowych areałów. Kolejną zaletą Ursusa jest wytrzymałość sprzętu na ciężkie warunki atmosferyczne. W przypadku usterki naprawa jest bardzo łatwa, ponieważ ciągniki mają prostą budowę. Obecnie firma stara się rozwijać nowe modele traktorów i modernizuje najbardziej popularne serie. Została zwiększona moc silnika oraz wprowadzono nowe rozwiązania. Firma Ursus stara się nadążać za wyścigiem technologicznym i uwzględnia w swoich konstrukcjach trendy, jakie panują w rolnictwie. Największy segment dotyczy produkcji maszyn na rynki zachodnie. Także wiele poprzednich konstrukcji o wystarczającej mocy może być zaadaptowanych na potrzeby współczesnych maszyn rolniczych. W przypadku brony aktywnej warto zwrócić uwagę na dwie podstawowe kwestie:

  • stosunek mocy silnika do mocy wymaganej przez bronę rotacyjną – powinien być niewielki zapas mocy ze względu na ciężki docisk i udźwig maszyny,
  • połączenie układu hydraulicznego i dyszla traktora oraz brony – powinny do siebie pasować.

Największe wymagania posiadają agregaty bierne zawieszane lub półzawieszane z siewnikiem pneumatycznym. W tym przypadku moc ciągnika występuje w zakresie 75 – 160 kW

Powiązane artykuły

Back to top button