Ursus vs Zetor – jaki ciągnik wybrać

Mechanizacja polskiego rolnictwa miała niezwykle ważną rolę w zwiększeniu produkcji rolnej i wydajności. Dla przykładu, jeszcze kilkadziesiąt lat temu, wydajność z jednego hektara, była nawet 3 razy mniejsza, niż obecnie. Nie ma się temu co dziwić, ponieważ wówczas główną siłą pociągową dla większości rolników były konie, a ciągniki były na polskich wsiach rzadkością. Na szczęście pojawiły się dwie marki produkujące ciągniki, które w znacznym stopniu pomogły zmechanizować polską wieś. Były to marki Ursus oraz Zetor. Co bardzo ciekawe, ciągniki te używane są po dziś dzień i sprawują się bardzo dobrze, pomimo swojego wieku. Który ciągnik jest jednak lepszy – Ursus, czy Zetor?
Spis treści
Ciągniki Ursus
Najbardziej popularną maszyną wyprodukowaną przez warszawską fabrykę maszyn rolniczych, jest bez wątpienia Ursus C 360. Jest to już wiekowy ciągnik, ale jego wytrzymała konstrukcja i wysoka bezawaryjność sprawiają, że jest nadal bardzo chętnie użytkowany przez polskich rolników. Ciężko znaleźć w Polsce wieś, w której nie pracuje choć jeden C 360. Ciągnik ten idealnie nadaje się również do naszego umiarkowanego klimatu. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ bardzo dobrze pracuje zarówno podczas srogiej zimy, jaki podczas żniwnych upałów. Ogromnym plusem Ursusa C 360 jest również duży dostęp do części zamiennych. W internecie możemy znaleźć bardzo dużo sklepów rolniczych, oferujących wszystkie części do tej maszyny. Na rynku wtórnym można również zdobyć części używane, w bardzo atrakcyjnych cenach.
Ciągniki Zetor
Zetor to marka pochodząca z Czech (większość maszyn jest produkcji czechosłowackiej ze względu na swój wiek). Wiele osób spiera się ze sobą, że Ursus to kopia Zetora oraz na odwrót. Są to jednak dwa różne ciągniki. Oczywiście konstrukcyjnie są do siebie bardzo podobne. Mają również zbliżone do siebie silniki. Są jednak pewne zauważalne różnice. Na polskiej wsi utarło się stwierdzenie, że Zetor jest bardziej wygodnym ciągnikiem. Dla przykładu Zetor 5211 ma bardzo dużą kabinę, dzięki czemu praca na nim jest bardzo wygodna. Jest to szczególnie ważne podczas pracy we dwójkę. W kabinie Zetora bez problemu zmieszczą się dwie osoby, a ciągnik zapewni im znośny komfort. Nie da się jednak ukryć, że w Polsce Zetory nie cieszyły się taką bezawaryjnością jak Ursusy. Również dostęp do części zamiennych nie był i nie jest tak prosty jak w przypadku Ursusa. Zetory były również dużo droższymi ciągnikami – były w końcu importowane, więc nie mogli sobie na nie pozwolić wszyscy rolnicy.
Który ciągnik wybrać?
Gdyby zebrać wszystkie plusy i minusy obu maszyn, wydanie sprawiedliwego werdyktu byłoby niezmiernie trudne. Nie mniej, lepszym wyborem wydaje się być Ursus C360. Jest to krajowa jednostka, wyróżniająca się wysoką bezawaryjnością. W przypadku ewentualnych awarii, nie ma jednak żadnego problemu z dostępem do części zamiennych. Konstrukcja jest jednocześnie tak prosta, że z remontem może sobie poradzić dosłownie każdy, kto choć trochę zna się na motoryzacji. Ursusy to maszyny wytrzymałe, idealnie nadające się do pracy w polskich warunkach.