Dane techniczne

Samodzielny przegląd sprzętu rolniczego

Nadchodzący sezon rolniczy jest doskonałym momentem, by zrobić kompleksowy przegląd i dokonać serwisu maszyn. Powinniśmy wtedy sprawdzić wszystko to, co mamy pod ręką, czyli zarówno ciągniki jak i osprzęt do nich stosowany. Skontrolujmy więc pługi, brony, kultywatory, rozsiewacze do nawozów, siewniki do zboża i tak dalej. Dzięki temu wejdziemy w nowy sezon doskonale przygotowani, co ma ogromne znaczenie jeżeli chcemy zachować bezawaryjność wszystkich urządzeń. Sprzęt rolniczy musi w końcu zarabiać na siebie, a także pozwalać nam osiągać satysfakcjonujące płody rolne.

Przegląd traktorów

Nie da się ukryć, że w każdym gospodarstwie rolnym prym wiodą ciągniki. Wiosna to doskonały moment, by zrobić im kompletny przegląd i serwis. Na początku sprawdźmy czy wszędzie jest odpowiednia ilość oleju. Ważne są zwłaszcza takie miejsca, gdzie rzadko zaglądamy bądź wymieniamy środek smarny. Będą to więc zwolnice oraz skrzynia biegów. Warto również dokonać wymiany oleju silnikowego wraz z filtrem, a także przeczyścić filtr podnośnika hydraulicznego. Dzięki temu traktor będzie lepiej podnosił przyłączony do niego sprzęt rolniczy. Warto również dokonać kontroli samego podnośnika, przede wszystkim pod kątem utrzymywania się go na stałej pozycji po wyłączeniu pompy. Jeżeli zbyt szybko opada, dobrze jest wymienić uszczelniacze na tłoku. Dzięki temu będzie się nam o wiele przyjemniej i wygodniej pracować.

Kosiarki rotacyjne i sadownicze

Wiosna to okres, gdy zaczyna się koszenie łąk, a także innych obszarów, gdzie rośnie wysoka trawa. Wobec tego warto już teraz zastanowić się nad utrzymaniem w dobrej kondycji takiego sprzętu rolniczego, jak chociażby kosiarka rotacyjna bądź sadownicza. Sprawdźmy więc stan noży, napięcie pasków przenoszących napęd, a także łożysk bębnów. Należy zwłaszcza skontrolować występujący na nich luz, który nie może być zbyt duży. W przypadku kosiarek sadowniczych ważne jest uzupełnienie oleju w przekładni kątowej, a także porządne naostrzenie noża. Warto też sprawdzić czy osłony są poprawnie przymocowane i czy nie są porwane. Stanowią one bowiem o bezpieczeństwie naszym oraz osób znajdujących się wokół traktora w czasie koszenia. Wystrzał kamienia spod kosiarki mógłby bowiem zakończyć się bardzo źle.

Kultywatory, rozsiewacze, opryskiwacze

Uprawa pól wymaga stosowania różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego też powinniśmy w okresie wiosennym przygotować się do tego zadania. W kolejnych miesiącach będziemy z pewnością dużo działać takim sprzętem rolniczym, jak rozsiewacze do nawozów czy opryskiwacze, w celu pozbywania się choćby stonki ziemniaczanej. Sprawdźmy czy wałki napędowe do przenoszenia mocy z ciągnika do ww. maszyn są sprawne oraz czy ich łożyska nie mają nadmiernego luzu. Zadbajmy o wymianę zużytych części w samych maszynach, np. uszkodzonych dysz natryskowych opryskiwacza. Wszystkie te części można kupić za niewielkie pieniądze w Internecie, wykorzystując ofertę sprawdzonego sklepu rolniczego online. Zamienniki oryginalnych podzespołów, które są tam dostępne, niejednokrotnie pokonują je jakością wykonania.

Powiązane artykuły

Back to top button