Dane techniczne

Obrotomierz w ciągniku rolniczym

W temacie części do ciągników bardzo ważnym elementem jest obrotomierz. Maszyny rolnicze ze starszą datą produkcji często mają obrotomierze mechaniczne z licznikiem motogodzin. Niestety tego typu części mają to do siebie, że łatwo się psują. Często uszkodzeniu ulega linka lub przekładania i cały obrotomierz nadaje się do kosza. Jest to ważna część ciągnika i przydaje się podczas wielu prac polowych o czym warto pamiętać.

W jaki sposób działa obrotomierz?

Działanie takich części rolniczych jak obrotomierz jest ściśle związane z prawidłowym działaniem innego elementu – alternatora. Tym, którzy nie wiedzą co oznacza słowo alternator spieszymy z wyjaśnieniem. Jest to prądnica prądu przemiennego, która służy do przemiany energii mechanicznej w prąd przemienny. Kontynuując, z alternatora dzięki impulsom można odczytać prędkość obrotową silnika. Jeżeli wskazówka obrotomierza nie rusza się lub działa nieprawidłowo to już mamy pewność, że coś jest nie tak. Może to być sam obrotomierz, ale może być to również, któraś z części pośredniczących w procesie (linka lub przekładnia). W najgorszym przypadku może to oznaczać problem z alternatorem lub przebiegiem impulsu. Warto wspomnieć, że żeby zmierzyć prędkość obrotową tak naprawdę trzeba mierzyć częstotliwość impulsów. Impulsy są podawane na przebieg prostokątny za pomocą tranzystora. W środku jest również mikrokontroler, który pełni funkcję procesora i zegar czasu rzeczywistego. Zasilacz skonstruowany z diody, rezystora i kondensatorów pobiera prąd z akumulatora. Energia potrzebna do zapisu danych znajduje się w kondensatorze. Działający w ten sposób obrotomierz elektryczny to jedna z niezbędnych części rolniczych w każdym ciągniku. 

Montaż i wymiana

Każda osoba mająca do czynienia z elektryką i maszynami rolniczymi powinna poradzić sobie z samodzielną wymianą obrotomierza. Pamiętajmy o kilku ważnych sprawach przed rozpoczęciem wymiany. Kondensator, aby działał poprawnie musi być zamontowany w pozycji leżącej. Warto ustawić go przed włożeniem żeby zmieścił się pod wyświetlaczem. Serce urządzenia, czyli mikrokontroler montujemy na końcu po zaprogramowaniu go. Inna istotna rzecz to ustawienie bitów tak, żeby czas startu po resecie był jak najdłuższy. Po montażu procesora i włożeniu wyświetlacza na swoje miejsce nastąpiła kolej na podłączenie zasilania. Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie na ekranie powinien pojawić się komunikat powitalny. Ostatnią czynnością do wykonania jest kalibracja obrotomierza. W tym celu doprowadzamy zasilanie i sygnał z alternatora. Do złącz podłącz przewody o odpowiedniej długości zakończone z obu stron wtyczkami.

Gdzie zakupić obrotomierz?

Oczywiście możemy go zakupić tam gdzie zazwyczaj kupujemy części do traktorów, ale jest również inna droga – internetowy sklep rolniczy. Polecamy to miejsce, ponieważ można tam kupić zamienniki dorównujące jakością oryginałowi w atrakcyjnych cenach. Dzięki temu mamy pewność, że do naszej maszyny aplikujemy część, która posłuży przez długi czas i odwdzięczy się nam bezawaryjnością. 



Powiązane artykuły

Back to top button