Dane techniczne

Jaka jest zasada działania siłowników hydraulicznych?

Siłownik hydrauliczny to element składowy praktycznie każdej maszyny, a więc także sprzętów, które wykorzystuje się w gospodarstwach rolnych. Dlatego warto więcej dowiedzieć się na ich temat, szczególnie, gdy przyjdzie potrzeba wymiany uszkodzonej części. Zapraszamy do lektury artykułu!

Jaka jest zasada działania siłownika hydraulicznego?

W pojazdach najczęściej zastosowanie mają tak zwane siłowniki tłokowe. W celu dokładnego zrozumienia zasady działania warto wyobrazić sobie na przykład tradycyjną strzykawkę do robienia zastrzyków. Dobrym wzorem będzie również podajnik masy silikonowej, która służy między innymi do uszczelniania umywalki. Wśród kluczowych elementów siłownika tłokowego wymienia się cylinder, czyli korpus, a także tłok oraz tłoczysko. Jak to dokładnie działa? Elementy te sprawiają, że olej wtłaczany jest pod ciśnieniem do komory cylindra. Następnie ciśnienie doprowadza do nacisku na tłok, co w rezultacie skutkuje wysuwem tłoczyska.

Siłownik jednostronnego działania, co warto wiedzieć na ten temat?

Opisane wyżej działanie dotyczy tak zwanego siłownika jednostronnego działania. Gdy ciśnienie oleju zatrzymuje się to wówczas, przekłada się to także na zatrzymanie tłoczyska. Warto też podkreślić, że element ten opada, po tym jak olej wróci do zbiornika. Siłownik jednostronnego działania tak jak nazwa na to wskazuje, wiąże się z siłą działającą tylko w jedną stronę. Dlatego wykorzystuje się to rozwiązanie w urządzeniach, które mają na przykład wyłącznie otwierać klapę, przesunąć jakiś obiekt lub pozwolić na wykonanie innych tego typu działań.

Co jest siłownik dwustronnego działania?

W praktyce występuje też siłownik dwustronnego działania. Tutaj oczywiście można wykonać ruch w obu kierunkach. Dlatego w przypadku tych elementów wyróżnia się dwie komory, które mają za zadanie doprowadzać olej do tłoka. Gdzie możemy znaleźć takie rozwiązanie w maszynach rolniczych? Przykładem jest kontrolowane podnoszenie i opuszczanie różnych obiektów, czyli żuraw hydrauliczny.

Gdzie kupić siłownik dwustronnego działania i inne części do maszyn rolniczych?

Niestety częsta eksploatacja sprawia, że części w maszynach rolniczych odmawiają posłuszeństwa i przychodzi czas na ich wymianę. Siłownik dwustronnego działania jak i inne elementy z powodzeniem można kupić w internetowych sklepach rolniczych. Jakość zamienników oferowanych w sieci bardzo często jest wysoka i porównywalna z oryginalnymi komponentami. Najważniejsze jest to, aby produkty nabyć w specjalistycznym sklepie i od dostawcy, który cieszy się doskonałą opinią wśród swoich klientów. Dzięki temu można zapewnić sobie nie tylko wysoką jakość, ale także trwałość i oszczędność pieniędzy. Zaletą jest tutaj także szybka realizacja zlecenia, co w przypadku gospodarstwa rolnego jest bardzo istotną kwestią, gdyż nie można sobie tam pozwolić na zbędne przestoje i marnowanie czasu. Wszystko to bowiem wpływa na efektywność całego przedsiębiorstwa.

Powiązane artykuły

Back to top button