Co rolnik powinien posiadać w swoim warsztacie?
Warsztat rolnika powinien być wyposażony w podstawowe narzędzia, aby samodzielnie móc przeprowadzać najczęstsze naprawy. Pozwoli to zaoszczędzić sporą sumę na prostych usterkach. Co powinien posiadać w warsztacie każdy rolnik? Czym należy kierować się podczas wyboru obowiązkowego osprzętu do domowego warsztatu mechanicznego?
W zależności od używanych maszyn i drobnego sprzętu, wyposażenie warsztatu może się różnić. Każdy rolnik wie na jakim poziomie plasują się ceny za usługi mechaniczne, dlatego lepiej podstawowe czynności wykonać samemu, aby uniknąć zbędnych opłat.
Przede wszystkim podczas kompletowania urządzeń do warsztatu, należy mieć na uwadze, że liczy się jakość, a nie ilość. Lepiej kupować mniej, jednak stawiać na sprawdzonych producentów i wysokiej jakości surowce. Dzięki temu zakupiony osprzęt będzie służył długie lata i będzie niezawodny podczas każdej naprawy. Warto pamiętać również o regularnej konserwacji urządzeń, aby zabezpieczyć je po intensywnym okresie eksploatacji.
Niezbędne wyposażenie warsztatu rolnika
Aby przeprowadzać proste naprawy w warsztacie, należy posiadać:
1). Śrubokręty. To obowiązkowe elementy wyposażenia w każdym warsztacie. Warto kupować je w zestawach, gdyż wówczas można zaoszczędzić sporą sumę. Służą do wkręcania lub wykręcania. Zupełną podstawą są śrubokręty: płaskie, krzyżakowe oraz cienkie śrubokręty umożliwiające założenie małych uszczelek oraz elementów elektrycznych i elektronicznych w każdym ciągniku.
2). Młotek. Uniwersalne narzędzie, niezbędne przy montażu i demontażu wyeksploatowanych części.
3). Kombinerki. Pomocne przy zaciskaniu oraz wyginaniu różnych materiałów i tworzyw. Sprawdzą się przy zdejmowaniu izolacji z przewodów elektrycznych.
4). Szlifierka kątowa. Wszechstronne elektronarzędzie służące do szlifowania, przycinania, ucinania oraz pomaga w demontażu innych podzespołów. Jest również niezastąpiona podczas oczyszczania komponentów. Umożliwi pozbycie się niemożliwych do odkręcenia śrubek.
5). Suwmiarka służy do wykonywania precyzyjnych pomiarów odnoszących się do długości, szerokości, średnic oraz głębokości.
6). Miarka składana (calówka). Proste narzędzie wykonane z drewna znajduje zastosowanie jako podstawowe narzędzie pomiarowe.
7). Papier ścierny. Niezbędny podczas obróbki powierzchni.
8). Lewarek służy do podnoszenia maszyn ze strony, z której naprawa jest wymagana.
9). Oliwiarka. Dzięki niej można naoliwić części maszyny, aby funkcjonowała lepiej w środowisku polnym.
10). Spawarka elektryczna do spawania elektrodami otulonymi. Jest to spory wydatek, który jednak będzie niezbędny podczas bardziej zaawansowanych napraw.
Powyżej znajdują się podstawowe narzędzia niezbędne podczas budowania domowego warsztatu. W zależności od używanych maszyn, niektóre elementy mogą być zbędne. Wielu producentów również tworzy dedykowane narzędzia do danego modelu maszyny, wówczas konieczne będzie zakupienie markowego osprzętu, aby wykonać podstawowe naprawy.