Dane techniczne

Charakterystyka ciągnika Ursus C-330

Model Ursus C-330 jest jednym z najpopularniejszych ciągników firmy Ursus. Znany także jako „30-stka” bądź „Ciapek” produkowany był w latach 60-80-tych. Model ten to kolejna modyfikacja ciągnika C-325. Dobry, uniwersalny ciągnik o niewielkich rozmiarach przeznaczony jest do wykonywania prostych prac polowych. Jednak może także mieć swoje zastosowanie w transporcie gospodarczym. Model jest przystosowany do współpracy zarówno z maszynami jak i narzędziami przeczepianymi oraz zawieszanymi, a także napędzanymi kołem pasowym bądź wałem odbioru mocy.

Dane techniczne

Model Ursus C-330 jest długi na 3080 mm oraz szeroki na 1590 mm. Prześwit wynosi natomiast 400 mm. Maksymalny ciężar maszyny wynosi 2000 kg, a jego waga bez obciążników to 1495 kg. Rozstaw osi wynosi 1820 mm. Dopuszczalnym ciężarem cieczy w tylnych oponach jest 600 kg (2 x 300 kg).

Silnik

Ursus C-330 posiada 2-cylindrowy silnik. Jego pojemność wynosi 1960 cm3. Moc znamionowa to natomiast 30 KM. Silnik posiada także prędkość obrotową 2200 obr/min, a jego jednostkowe zużycie paliwa waha się na poziomie około 195 g/KWh. Suchy silnik waży 370 kg. Jego maksymalny moment obrotowy to natomiast 73,38 Nm.

Skrzynia biegów oraz WOM

W ciągniku można znaleźć 3-biegową mechaniczną przekładnię wraz z dodatkową przekładnią redukującą a także niezależny dwustopniowy reduktor włączany ręczną dźwignią. Liczba biegów w tym modelu wynosi dokładnie 6/2 (do przodu/do tyłu). Ciągnik posiada suche tarczowe dwustopniowe sprzęgło a także WOM typu zależnego lub niezależnego 550. Moc na WOM wynosi 27,5 KM.

Pozostałe parametry

Ursus C-330 posiada trzypunktowy dźwigniowy układ zawieszenia II kategorii. Jego maksymalna siła uciągu to 1600 kg. Posiada także jednosekcyjną tłoczkową pompę hamulcową a także jednodrążkowy trapezowy układ kierowniczy. Zbiornik paliwa w modelu C-330 wynosi 35l, natomiast układ chłodzenia jest w stanie pomieścić 10l. Znamionowe napięcie instalacji elektrycznej to 12 V.

Wyposażenie

W skład podstawowego wyposażenia ciągnika Ursus C-330 wchodzą: przednie i tylne błotniki, kabina kierowcy a także maska silnika. Wśród opcjonalnych elementów wyposażenia znajdują się natomiast: obciążniki kół przednich, obciążniki kół tylnych, ogumienie o różnych wymiarach, a także zaczep do przyczep jednoosiowych. Części do ciągników marki Ursus można na bieżąco wymieniać.

O firmie Ursus

Firma została założona w 1893 roku. Od tego czasu wielokrotnie zmieniała swoje nazwy oraz właścicieli. Znakiem rozpoznawczym marki od zawsze były jednak maszyny rolnicze. Przedsiębiorstwo znane jest z takich modeli jak Ursus C-330 czy też Ursus C-360. Biuro, a także oddział zajmujący się handlem zagranicznym umiejscowiony jest w Warszawie. Firma posiada kilka zakładów produkcyjnych, które znajdują się w Dobrym Mieście, Lublinie oraz Opalenicy. Na przestrzeni swojej ponad 100-letniej działalności firma wypuściła na rynek blisko 100 różnych modeli maszyn rolniczych. Najnowsze modele charakteryzują się nowoczesnym designem, dzięki czemu nie odbiegają od modeli produkowanych przez światowych liderów przemysłu rolniczego.

Powiązane artykuły

Back to top button