Części Ursus

Zdrowe “serce” Ursusa, czyli konserwujemy i odnawiamy silnik

Sercem każdego ciągnika rolniczego jest jego silnik. Ten w połączeniu ze skrzynią biegów pozwala traktorowi na jazdę i wykonywanie wszystkich prac gospodarczych. Warto więc od czasu do czasu poddać te elementy konserwacji i odnowieniu. Warto podczas tego procesu wymienić wszystkie płyny eksploatacyjne, ale również zająć się zewnętrzną powłoką. Dobrze jest usunąć korozję i odmalować cały zespół napędowy na nowo. Dzięki temu zahamujemy dalszy rozwój rdzy, a ciągnik będzie wyglądał tak, jakby dopiero opuścił fabrykę.

Zadbaj o wnętrze silnika

Wszystko powinniśmy rozpocząć od zajęcia się wnętrzem motoru. W końcu to dzięki sprawnemu silnikowi możemy wykonywać naszym traktorem różne prace polowe i zarabiać. Dlatego zacznijmy od wymiany oleju. Jeżeli ten dawno nie był wymieniany, warto wykonać przy okazji tak zwana płukankę silnika. Polega ona na wlaniu specjalnego płynu tuż przed wymianą oleju i puszczenia silnika na biegu jałowym przez kilkanaście minut. Następnie spuszczamy olej, razem ze wszystkimi rozpuszczonymi dzięki płukance zanieczyszczeniami. To samo można zrobić ze skrzynią biegów, jeżeli i tam olej przekładniowy nie był wymieniany przez całe lata. Zarówno oleje jak i płukanki możemy zakupić w internetowych sklepach rolniczych. Dzięki temu zaoszczędzimy nieco środków, ponieważ ceny w sieci są niższe, niż w punktach stacjonarnych. Nie będziemy też musieli jeździć po sklepach, wszystkie zamówione przedmioty dostarczy nam do rąk własnych kurier. Najczęściej odbywa się to już po dwóch dniach roboczych od złożenia zamówienia.

traktor

Odnawiamy silnik na zewnątrz

Gdy wymieniliśmy już oleje i zrobiliśmy ewentualne płukanki w celu usunięcia nagarów, warto również odświeżyć silnik oraz cały zespół napędowy od zewnątrz. Po tylu latach nasz Ursus już z pewnością jest nieco zardzewiały, dobrze więc przywrócić mu fabryczny wygląd. Przyda się nam szlifierka kątowa ze szczotką drucianą, którą oczyścimy rdzę i pozostałości starego lakieru, a także farba do silnika Ursus. Wszystko powyższe możemy także zakupić w internetowych sklepach rolniczych, gdzie czekają na nas atrakcyjne ceny. Procedurę odnawiania dobrze zacząć od zeskrobania wszystkich pozostałości po starych farbach, a także zlikwidowania korozji. Następnie całość dokładnie odtłuszczamy np. benzyną ekstrakcyjną. By efekt był bardziej trwały, warto pomalować najpierw silnik podkładem reaktywnym, np. epoksydowym. Dzięki temu ponowna korozja nie pojawi się tak szybko. Na koniec należy wziąć farbę do silnika Ursusa i dokonać kompletnego pokrycia powierzchni silnika za jej pomocą. Dobrze jest nałożyć kilka warstw, dla uzyskania lepszego efektu.

Po wykonaniu wszystkich powyższych prac nasz Ursus znów będzie wyglądał jak nowy. Dla uzyskania pełnego efektu warto jeszcze zlikwidować korozję na błotnikach i je również pomalować. W razie gdyby elementy te były bardzo zniszczone, zamienniki również kupimy w sklepie rolniczym online. Jakością będą one dorównywać częściom oryginalnym, natomiast zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Do bardzo starych Ursusów dostanie oryginalnych błotników bądź maski może być w ogóle niemożliwe.

Powiązane artykuły

Back to top button