Części Ursus

Zadbaj o wygodne siedzenie w swoim Ursusie

Wielogodzinne siedzenie, a do tego w niezbyt wygodnym fotelu, może być bardzo męczącą czynnością.  Do tego ma bardzo destruktywny wpływ na kręgosłup, o czym z pewnością przekonał się niejeden rolnik prowadzący traktor. Na szczęście dzisiaj ergonomiczne i komfortowe siedzenie do ciągnika nie jest niczym wyjątkowym – trzeba tylko wiedzieć jak je wybrać. 

Ewolucja siedzenia w ciągniku

Na początku były proste siodełka. W pierwszych traktorach spalinowych stosowano adaptacje siedzisk z maszyn konnych, czyli rodzaj tłoczonej misy zamontowanej na blaszanym, elastycznym resorze. Konstrukcja dość skutecznie amortyzowała wstrząsy wywołane jazdą po nierównym terenie. Jednak brak jakiegokolwiek oparcia podczas wielogodzinnej pracy powodowała bóle i urazy kręgosłupa spowodowane jego nieprawidłowym ustawieniem przez zastosowanie złego siedzenia do ciągnika.

W latach czterdziestych XX wieku zaczęto wyposażać niektóre maszyny rolnicze w siedzenia typu kanapowego. Stanowiło to jednak rzadkość, bardziej powszechną praktyką było zakładanie na twardą, zimną misę poduszek wodoodpornych. Dopiero lata sześćdziesiąte przyniosły większe zmiany w tej dziedzinie. Oficjalnie ustalono parametry jakie powinno posiadać siedzenie do ciągnika – właściwe wymiary oraz amortyzator podwójnego działania. 

Liczy się wygoda i bezpieczeństwo

Stopniowo podwyższano komfort jazdy operatorów maszyn rolniczych, w coraz większym stopniu zwracając uwagę na ergonomię siedzisk. Dobrym przykładem jest tutaj Ursus C-385 i jego następne modele, w których zaczęto montować już dużo bardziej nowoczesne siedzenia do ciągnika. Dzisiaj standardowo w kabinach znajdują się fotele zapewniające kierowcy wygodę. A nawet kiedy miejsce do siedzenia nie do końca odpowiada jego potrzebom lub ulegnie uszkodzeniu zawsze można je, tak jak wszystkie inne części do ciągników, wymienić na nowe. 

Kolejne lata badań udowodniły, że ergonomiczne stanowisko pracy znacznie ogranicza zmęczenie pracownika i korzystnie wpływa na jego wydajność oraz bezpieczeństwo wykonywanych zadań – co ma istotne znaczenie dla kierowcy prowadzącego maszynę rolniczą. Co oznacza ergonomia w siedzeniu do ciągnika? Liczy się przede wszystkim:

  • sprawna amortyzacja – dobry układ pneumatyczny wytłumi wstrząsy oraz drgania podczas jazdy,
  • wielofunkcyjność – siedzisko powinno mieć możliwość dostosowania parametrów, takich jak ciężar i wzrost, do konkretnego kierowcy,
  • wygodna regulacja – przód-tył oraz kąta nachylenia siedziska z oparciem i obrót do 360 stopni,
  • dodatkowe podparcie – podłokietniki i zagłówek odciążą określone części kręgosłupa oraz zabezpieczą kark i szyję przed gwałtownymi wstrząsami,
  • wychylanie fotela na boki – dodatkowe, ale niezwykle komfortowe rozwiązanie przy jeździe po stokach lub nasypach.
siedzenie do ciągnika

Gdzie kupić dobry fotel do ciągnika?

W części zamienne do Ursusa oraz inne części rolnicze, można zaopatrzyć się w specjalistycznych sklepach stacjonarnych czy na giełdach. Jednak tego typu punktów sprzedaży jest niezbyt wiele. Jeżdżenie w poszukiwaniu odpowiedniego asortymentu to dość czasochłonne zajęcie, a i tak może zakończyć się niepowodzeniem – wybór w sklepach bywa na ogół dość ograniczony. 

Dużo lepszą opcją są internetowe sklepy rolnicze. Wygodnie, bez wychodzenia z domu umożliwiają dokonanie zakupu proponując szeroką gamę różnych modeli siedzeń do ciągników, części rolniczych, czy części do traktorów Ursus. Taki rodzaj zakupów jest o wiele bardziej korzystny. Daje czas, aby dokładnie zastanowić się czego potrzebujemy i na spokojnie poszukać ciekawych ofert.Oryginalne części zamienne potrafią być naprawdę drogie. Fotele znanych marek to koszt rzędu 3000 zł do nawet 22 000 zł!  Internetowy sklep rolniczy bardzo często jest w stanie zaproponować doskonałej klasy zamiennik w atrakcyjnej cenie, dorównujący jakością oryginałowi. Aby cieszyć się komfortową jazdą ciągnikiem w wygodnym fotelu nie trzeba przepłacać, wystarczy przeglądać strony internetowe i wybierać interesujące nas opcje.

Powiązane artykuły

Back to top button