Części Ursus

Wiosenne porządki a filtry rolnicze w Ursusie

Wiosna to okres, gdy zaczynamy używać naszych ciągników. Zanim jednak zaczniemy korzystać z traktora, należy mu się porządny, wiosenny serwis. Tylko dzięki temu będzie on mógł pracować bezawaryjnie przez cały sezon, aż do zimy. Niezmiernie istotną rzeczą jest wymiana najważniejszych płynów eksploatacyjnych, a także filtrów. Sprawdzamy, nad którymi z nich obowiązkowo należy się pochylić. Dowiemy się też, gdzie można kupić dobrej jakości części do ciągników rolniczych.

Układ olejowy silnika

Przede wszystkim wiosną należy wykonać wymianę oleju. Niektórzy zalecają, by jeszcze przed zimowym postojem spuścić stary i wkręcić już wtedy nowy filtr. Dopiero przed pierwszym uruchomieniem traktora wlewamy nowy olej do silnika. Pamiętajmy, by filtry olejowe zawsze kupować w dobrych sklepach rolniczych i wybierać porządne marki. Układ smarowania jest absolutnie najważniejszy i jeśli coś w nim nie zadziała, na przykład dojdzie do uszkodzenia wkładu filtrującego i zablokowania przepływu oleju, traktor bardzo szybko ulegnie nieodwracalnemu uszkodzeniu. Dlatego nigdy nie oszczędzajmy na tak istotnych częściach rolniczych, jak filtry oleju silnikowego.

Układ zasilania paliwem

W baku paliwowym ciągnika zawsze mogą zebrać się jakieś zanieczyszczenia. Zdarza się, że znajdują się już w samym paliwie kupionym na stacji, a czasami są to osady z kanistrów i innych pojemników, w których przechowujemy paliwo. Ursus C-330 posiada dwa filtry paliwowe, które montowane są na brzegu silnika, tuż przed pompą wysokiego ciśnienia. Należy je wymieniać przynajmniej raz do roku i dobrze zrobić to właśnie przy okazji wiosennego serwisu. Pamiętajmy, by zawsze wymienić obydwa wkłady jednocześnie, nigdy nie róbmy tego osobno! W przypadku Ursusa C-360, również występuje układ dwóch filtrów, a dodatkowo zamontowany jest odstojnik na ewentualną wodę, która może znaleźć się w paliwie. Należy oczyszczać go regularnie, a obowiązkowo podczas wymiany wkładów filtrujących.

Układ powietrza dolotowego

Maszyny rolnicze pracują w znacznym zapyleniu, co oznacza że stosowanie w nich zwyczajnego filtra powietrza nie wchodzi w rachubę. Zatkałby się on już po pierwszych dniach pracy na polu. Dlatego w ciągnikach Ursus montowano filtry cyklonowe. Ich zasada działania polega na spiralnym przepływie powietrza przez dużą okrągłą puszkę, co powoduje odrzucanie zanieczyszczeń na boku. Następnie siłą grawitacji spadają one na dno, gdzie znajduje się lustro oleju. Pomaga on zabrudzeniom przykleić się i pozostać na miejscu, przez co nie ma szans by zaciągnął je silnik. Wiosną należy obowiązkowo ten filtr wyczyścić i wlać świeży olej. Jeżeli wkłady są już bardzo stare, warto kupić w nowe w sklepie oferującym części zamienne do Ursusa. Oryginały nie zawsze są dostępne na rynku, natomiast zamienniki absolutnie nie odbiegają od nich jakością i mają atrakcyjne ceny.Jeśli nie mamy żadnego lokalnego sklepu, gdzie można zakupić części Ursusa dobrych marek, warto skorzystać z dobrodziejstw sieci. Znajdziemy w niej praktycznie wszystko co tylko będzie nam potrzebne, nawet do traktorów starej daty, takich jak Ursus C-325 czy Ursus C-328. Wiele gospodarstw wciąż ich używa, a części eksploatacyjne w sklepach stacjonarnych dostać jest coraz trudniej. Dlatego najlepiej odwiedzić w tym celu internetowy sklep rolniczy i skorzystać ze sprzedaży wysyłkowej. Zamówione podzespoły przywiezie kurier i dostarczy nam pod same drzwi.

Powiązane artykuły

Back to top button