Części Ursus

Jakie części w Ursusie możesz wymienić sam?

W starszych polskich ciągnikach rolniczych, takich jak Ursus C-330 bądź C-360, możemy samodzielnie dokonać bardzo wielu napraw. Traktory te były bowiem tak produkowane, by rolnik był w stanie naprawić je nawet w czasie prac, nie zjeżdżając z pola. Sprawdzamy, jakie części są łatwe do samodzielnej wymiany, w razie gdyby doszło do ich awarii. Elementy te zawsze warto mieć pod ręką w zapasie, ponieważ wtedy nie zaliczymy żadnego przestoju w pracach, gdyby doszło do jakiejś usterki.

Układ paliwowy

Uszkodzenie wtryskiwacza bądź pompy wtryskowej nie zdarza się często, jednak wciąż może wystąpić w najmniej spodziewanym momencie. Elementy te w przypadku modelu C-330 oraz C-360 i pokrewnych są jednak bardzo łatwe w wymianie. Dodatkowo zamienniki nie kosztują wiele, można więc kupować je na zapas bez uszczerbku na finansach gospodarstwa. Wymiana wtryskiwacza jest banalna, jeżeli chodzi o Ursusa C-360. Części te są bowiem mocowane na zwyczajne śruby, których odkręcenie nie stanowi problemu. Nie ma nawet konieczności demontowania całej maski. Wyjęcie wtryskiwacza może wymagać nieco siły, można jednak pomóc sobie stosując młotek bezwładnościowy. Nieco bardziej skomplikowana, jednak wciąż wykonalna we własnym zakresie, jest wymiana kompletnej pompy wtryskowej. Trzeba jedynie pamiętać o takim samym ustawieniu koła w nowej pompie, jak miało to miejsce w zdemontowanej. Inaczej nie będzie zgadzał się moment wtrysku i ciągnik nie zapali. Trzeba też pamiętać o dokładnym odpowietrzeniu całego układu paliwowego.

Instalacja elektryczna

Banalna w przypadku starszych Ursusów jest konserwacja układu elektrycznego. Dostęp do całej instalacji jest bezproblemowy, wszystkie przewody są bowiem prowadzone po wierzchu. Nie ma też kłopotów z wymianą takich elementów jak akumulator, alternator, rozrusznik, regulator napięcia ładowania, skrzynka bezpieczników, stacyjka, zegary czy przekaźnik kierunkowskazów. Jest tak zarówno jeśli chodzi o model C-325, C-330 jak i Ursus C-360. Części zamienne do instalacji można zakupić w praktycznie każdym sklepie z częściami do traktorów. Poleca się jednak dokonać zakupu w sprawdzonym internetowym sklepie rolniczym, gdzie można dostać części zamienne, których jakość nie odstępuje od oryginalnych. Jednocześnie można liczyć na atrakcyjne „internetowe” ceny, co pozwoli na znaczne zaoszczędzenie finansów.

Dolot powietrza

Z układem dolotowym również nie będzie żadnych problemów. Zarówno filtr powietrza, jak i przewody są umieszczone na wierzchu, konieczność zdjęcia maski może wystąpić w przypadku Ursusa C-360. Części takie jak filtry, rury, czy nawet urządzenia akcesoryjne (np. świeca płomieniowa) można zakupić bez problemu za niewielkie pieniądze. Pamiętajmy by regularnie sprawdzać szczelność dolotu za filtrem, a także wymieniać olej w filtrze powietrza, ponieważ tam zbierają się wszelkie zanieczyszczenia. Pomiędzy obudową filtra oraz resztą dolotu musi znajdować się uszczelka, którą również bez problemu zakupimy oraz wymienimy samodzielnie. Nie stanowi żadnego problemu nawet wymiana kompletnego kolektora dolotowego, w razie wystąpienia jakiegoś uszkodzenia tego elementu, np. powstania pęknięcia.

Powiązane artykuły

Back to top button