Jak przygotować Ursusa C-360 do sezonu?
Traktor Ursus C-360 to jeden z najbardziej znanych i cenionych ciągników krajowej produkcji. Był to model, który stworzono po doświadczeniach zdobytych po produkcji wcześniejszych modeli — C-325, C-328 i C-330. Opiera się w dużej mierze na konstrukcji Zetora, z której krajowi producenci z Ursusa byli w stanie wykrzesać maksimum tego, co było możliwe. Aby „Sześćdziesiątka” mogła bezawaryjnie służyć nam przez cały sezon, warto wcześniej odpowiednio przygotować maszynę do intensywnej pracy. Podpowiadamy, jakie czynności powinny być wykonane przed rozpoczęciem sezonu rolniczego.
Spis treści
Wymiana olejów i filtrów
Okres zimowy to czas, gdy w gospodarstwach rolnych niewiele się dzieje. Jeżeli nie prowadzimy regularnych wyjazdów po drewno na opał albo nie przywozimy ciągnikiem węgla, zazwyczaj stoi on w garażu. Jest to doskonały moment, by poświęcić mu kilka chwil, dzięki czemu nie zawiedzie nas wiosną. Przede wszystkim warto dokonać wymiany wszystkich olejów i filtrów, które tego wymagają. Jeżeli jesienią nie zalałeś nowego oleju silnikowego, a także nie zainstalowałeś wkładu filtrującego, teraz jest na to najlepszy moment. Warto również przyjrzeć się filtrowi układu hydraulicznego w Ursusie C-360, ponieważ jeżeli będzie on zapchany, nie uda się nam uzyskać pełnej siły na podnośniku TUZ-a, a także w obwodzie hydrauliki zewnętrznej. Nie można zapomnieć o wyczyszczeniu filtra powietrza zasysanego przez silnik, a także wymianie wkładów filtrujących paliwo. Po takim serwisie można spokojnie przystąpić do sezonu, nie przejmując się już tym, że trzeba dokonać wymiany płynów eksploatacyjnych.
Naprawa usterek
Nawet jeżeli poprzedni sezon przepracowałeś całkowicie sprawnym ciągnikiem, zapewne zdążył on nabawić się pewnych usterek. Zima to okres, gdy można rozwiązać problemy, którym nie zdążyłeś przyjrzeć się w trakcie sezonu. Sprawdź oświetlenie, wymień przepalone żarówki i bezpieczniki. Jeżeli jakiś obwód powoduje zwarcie, warto sprawdzić, dlaczego tak jest, aby skutecznie usunąć przyczynę. Wyczyść klemy akumulatora, a samą baterię poddaj wielogodzinnemu ładowaniu prostownikiem. Warto również skontrolować za pomocą woltomierza pracę prądnicy lub alternatora, który odpowiada za ładowanie akumulatora w trakcie pracy silnika.
Zwróć uwagę na deskę rozdzielczą Ursusa C-360, czy wszystkie wskaźniki i kontrolki funkcjonują prawidłowo. Jeżeli obrotomierz nie działa już tak dobrze, jak kiedyś, przyda mu się wymiana linki napędzającej. Natomiast brak działania wskaźnika temperatury zazwyczaj związany jest z przerwaniem przewodu, którego zakończenie znajduje się przy rurze zbiorczej obok głowic. Niestety w takim przypadku czeka nas wymiana kompletnego przewodu.
Zadbany Ursus C-360 będzie służył w nienagannym stanie przez wiele kolejnych sezonów. Ciągniki te pracują na gospodarstwach już prawie 50 lat, co świadczy o ich wytrzymałości, niezawodności i solidnej konstrukcji. Zamienne części rolnicze, których jakość nie odbiega od oryginalnych podzespołów, można kupić w internetowych sklepach rolniczych.