Części UrsusURSUS

Jak dbać o ciągnik Ursus C-385?

Jednym z nieco mniej popularnych ciągników rolniczych rodzimego Ursusa, jednak wciąż chętnie wykorzystywanym, jest maszyna o oznaczeniu C-385. Powstał w latach 60. XX w. we współpracy polsko-czechosłowackiej. Jest to traktor bliźniaczy do modelu 8011 czechosłowackiego, a obecnie czeskiego Zetora. Podobnie jak inne sprzęty rolnicze z tamtych lat, wyróżnia się prostą, jednak wyjątkowo wytrzymałą i niezawodną konstrukcją. Aby jednak służył przez możliwie jak najdłuższy czas w dobrym stanie, trzeba o niego odpowiednio dbać. W dalszej części naszego tekstu wyjaśniamy, jakie czynności serwisowe warto regularnie przeprowadzać, by Ursus C-385 był zawsze w pełni gotowy do pracy.

Czyszczenie filtra powietrza

Zacznijmy od kwestii najbardziej oczywistej, jaką jest okresowa wymiana płynów eksploatacyjnych oraz filtrów pracujących w ich układach. Na początku należy przyjrzeć się filtrowi powietrza dolotowego, który, podobnie jak w innych Ursusach, jest wariantem cyklonowym. Oznacza to, że powietrze wprowadzane jest w silne zawirowania, powodujące odrzucenie wszelkich nieczystości na brzegi zbiornika. Spadają na dół, gdzie znajduje się lustro oleju, do którego się przyklejają. Ursus C-385 wymaga czyszczenia filtra cyklonowego minimum raz w roku, jednak pracując w bardzo dużym zapyleniu, należy robić to nawet co kilka miesięcy. Czyszczenie polega na wyjęciu wkładów i wymyciu ich w celu usunięcia kurzu i pyłów. Następnie trzeba wylać stary olej i wyczyścić dolną miskę. Później pozostaje już tylko założyć filtr i zalać nowy olej, aby powietrze mogło być odpowiednio filtrowane. Warto także przyjrzeć się wszelkim połączeniom rur dolotowych za filtrem, żeby tam również nie było żadnych nieszczelności.

Filtr i olej silnikowy, filtry paliwowe i inne

Nie można zapomnieć o wymianie oleju wraz z filtrem — przynajmniej raz na rok albo co określoną liczbę motogodzin. Ursus C-385 wykorzystuje filtr odśrodkowy (tzw. bączek), który należy regularnie czyścić, a więc podczas każdej wymiany oleju. Jeżeli chcesz ułatwić sobie życie, zamów w internetowym sklepie rolniczym specjalną przystawkę, która pozwoli na stosowanie filtrów wymiennych. Minimum raz w roku trzeba też przyjrzeć się kondycji układu paliwowego. Warto zdjąć wężyk prowadzący do baku, a następnie spuścić całą ropę do kanistra. W ten sposób pozbędziesz się wszelkich osadów i zanieczyszczeń. Następnie usuwasz wodę z odstojnika pompki zasilającej. Pozostaje już tylko wymienić filtry paliwowe, a także ich uszczelki, by ustrzec się wycieków. Nie można zapomnieć o układzie hydraulicznym, który w ciągniku Ursus C-385 jest bardziej rozbudowany niż w modelach C-330 czy C-360. Wymiana oleju powinna być wykonywana raz na kilka lat, jednak filtr należy czyścić minimum raz w roku. Zapewni to dobre warunki pracy pompy, a także odpowiednią moc podnośnika.

Zadbany ciągnik odwdzięczy się bezawaryjną eksploatacją przez długie lata. Chociaż Ursus C-385 nie jest tak popularny jak inne konstrukcje tej marki, nadal nie ma problemu z dostępem do części zamiennych. W rolniczych sklepach internetowych zamówisz wysokiej jakości zamienniki, które wyróżniają się jakością zbliżoną do oryginałów (często niedostępnych już na rynku) i atrakcyjną ceną.

Powiązane artykuły

Back to top button