Części Ursus

Do czego służy i jak działa pompa hydrauliczna w traktorze?

Każdy traktor wyposażony jest w układ hydrauliczny, który pełni kilka niezmiernie ważnych funkcji. Przede wszystkim zapewnia możliwość pracy podnośnika trójpunktowego układu zawieszenia, który jest niezbędny do pracy z jakimikolwiek maszynami rolniczymi. Pozwala również na sterowanie dodatkowymi funkcjami przyczepy, takimi jak automatyczny wywrot. W nowoczesnych traktorach może być również niezbędny do pracy wspomagania kierownicy, a także aktywacji napędu na wszystkie koła. Sercem całego układu jest pompa hydrauliczna zębata, o której dowiemy się więcej w poniższym poradniku.

Sposób działania pompy hydrauliki

W znakomitej większości traktorów olejem wykorzystywanym w układzie hydraulicznym jest ten sam, który znajduje się w skrzyni biegów. Jest on zasysany bezpośrednio przez pompę, napędzaną z wału korbowego silnika (napęd niezależny) bądź poprzez skrzynię biegów (napęd zależny). Budowa pompy jest wyjątkowo prosta, posiada ona dwie zębatki, które przetłaczają olej. Wewnątrz znajdują się również uszczelnienia, które z czasem mogą ulec uszkodzeniu. Wtedy w internetowym sklepie rolniczym możemy zakupić zestaw naprawczy, który pozwoli na dokonanie samodzielnej regeneracji starej pompy. Możemy też zakupić zupełnie nową pompę hydrauliczną zębatą, w formie zamiennika o jakości takiej samej, jak oryginał. W ten sposób zaoszczędzimy sporo pieniędzy, a w przypadku starych ciągników, do których oryginalne części nie są już wcale dostępne, zamienna pompa będzie wybawieniem w sytuacji, gdy stara ulegnie nienaprawialnemu uszkodzeniu.

Układy zasilane przez pompę hydrauliczną

Gdy olej zostanie przetłoczony przez pompę, najpierw trafia na zawór regulacji maksymalnego ciśnienia. Upuszcza on nadmiar płynu z powrotem do skrzyni biegów, tak by ciśnienie w przewodzie wyjściowym było zawsze na takim samym poziomie. Następnie przewód ten biegnie do głównego rozdzielacza. Za jego pomocą możemy sterować podnośnikiem trójpunktowego układu zawieszenia (TUZ), a także hydrauliką zewnętrzną (np. wywrot przyczepy). Pompa hydrauliczna zębata może mieć też dodatkowe sekcje, które doprowadzają płyn pod ciśnieniem do układu wspomagania kierownicy bądź siłownika załączającego napęd na wszystkie osie (w nowszych traktorach). Dlatego też bez sprawnej hydrauliki trudno byłoby dziś wyobrazić sobie jakiekolwiek prace polowe, z wykorzystaniem jakiegokolwiek ciągnika i maszyn z nim używanych. Sprawny podnośnik TUZ to absolutne minimum, by traktor był jakkolwiek użyteczny w gospodarstwie rolnym.

Czasami zdarza się, że podnośnik nie działa poprawnie, albo też nie jesteśmy w stanie podać ciśnienia płynu na obwód zewnętrzny (przyczepa). Jeżeli problemy te występują jednocześnie, będzie to wskazywało na awarię pompy lub jej zaworu regulacyjnego. Jeśli jednak tylko jeden obwód nie działa poprawnie, wcale nie musi to oznaczać uszkodzenia pompy hydraulicznej zębatej. Podobnie jeśli mamy do czynienia z szybko opadającym podnośnikiem, w tym przypadku również nie będzie mieć to nic wspólnego z źle funkcjonującą pompą, ale uszkodzeniem uszczelnień tłoczyska samego podnośnika.

Powiązane artykuły

Back to top button