Ciekawostki Ursus

Ursus C-355 – charakterystyka modelu

Ursus C-355 to jeden z najpopularniejszych ciągników, który jest ciągle spotykany na polskich polach uprawnych. Traktor jest świetnym rozwiązaniem w przypadku małych i średnich gospodarstw oraz jako maszyna wspomagająca do dużych areałów rolnych. Co ciekawe, model ten, pomimo szczytu popularności przypadającego na czasy PRL-u, ciągle jest z powodzeniem eksploatowany bez występowania większych usterek mechanicznych. 

FOTO ŹRÓDŁO: https://pl.wikipedia.org/ (Whichusername)

Historia modelu Ursus C-355

Model Ursus C-355 jest wersją rozwojową ciągnika Ursus C-401. Następcą tego modelu był Ursus C-360. Charakteryzowany model był produkowany przez warszawskie zakłady Ursusa w latach 1971–1975.

Ursus C-355 powstał w wyniku modernizacji poprzednika w Zakładzie Doświadczalnym Ciągników Rolniczych. Prototyp pojazdu rolniczego został wyprodukowany w pięćdziesięciu sztukach w 1969 roku. Udoskonalona wersja C-401 została wyposażona w nowoczesny mechanizm śrubowo-kulkowy, poprawiono także wygląd maski, a moc silnika zwiększono do 45 KM. Produkcję na masową skalę rozpoczęto 1 kwietnia 1971 roku.

Ciekawostki związane z maszyną 

Ursus jak na tamte czasy był jedną z najnowocześniejszych maszyn w kraju. W celu rozsławienia traktora, zorganizowano wyprawę studencką w 1971 roku, która miała za zadanie dotrzeć aż to tzw. „Małej Azji”. Trasa obejmowała 10 tysięcy kilometrów. Oprócz ciągnika, zastosowano także przyczepę Jelcz PO-1. Ursus C-355 przemierzył ZSRR, Rumunię, Bułgarię, Turcję, Syrię i Liban, a w drodze powrotnej Turcję, Bułgarię, Jugosławię, Węgry i Czechosłowację. Co ciekawe, maszyna nie uległa żadnej poważniejszej usterce, co miało dowodzić geniuszowi technicznemu polskich projektantów.

Niezawodne układy

Jak na czasy PRL-u, Ursus C-355 był nowoczesną maszyną. Ciągnik wyposażono w wysokoprężny, chłodzący cieczą silnik w typie Ursus S-4002. 4 cylindry oraz pojemność – 3121 cm³ odpowiadały za niezawodne funkcjonowanie maszyny. Na uwagę zasługuje również układ napędowy oraz sprzęgło cierne, dwustopniowe i skrzynia biegów z reduktorem. Blokada mechanizmu różnicowego była mechaniczna i załączana pedałem. Zastosowano także zwolnice planetarne.

Oś przednia w tym modelu jest nienapędzana, nieresorowana, typu rurowego i rozsuwana. Hamulec zasadniczy szczękowy o sterowności hydraulicznej, niezależny na obydwie półosie działa przeważnie bez zarzutów. Ciągnik osiąga prędkość jazdy w zakresie 1,13–25,6 km/h.

Podsumowanie 

Ursus C-355 to niezawodny ciągnik rolniczy, który szczyt swojej popularności osiągnął w czasach PRL-u. Jednakże również dziś to maszyna popularna na polskich wsiach ze względu na niską awaryjność i łatwy dostęp do części zamiennych, którymi dysponuje praktycznie każdy internetowy sklep rolniczy. 

Do pierwszych modeli, zakład Ursus dodawał drewnianą skrzynię z podzespołami do samodzielnej naprawy. Niestety trudno aktualnie dostać zachowaną skrzynię, bądź któryś z jej elementów. Czasami wielbiciele tego modelu wystawiają na akcji podobne rzeczy, jednakże istnieje małe prawdopodobieństwo, że skrzynie te są autentyczne.

Powiązane artykuły

Back to top button