Przebój lat 60-tych: Ursus C-325
W latach 50 i 60 polskie rolnictwo stało przed wieloma wyzwaniami. Wciąż odbudowywana po zniszczeniach wojennych gospodarka nie była w stanie dorównać krajom zachodnim. Dodatkowo panujący wówczas system komunistyczny na wiele sposobów szkodził wydajności i sprawnemu zarządzaniu. Mimo wszystko, władze podejmowały liczne kroki w kierunku ciągłego unowocześniania polskiego rolnictwa. Przykładem są tu ciągniki rolnicze projektowane przez słynną firmę Ursus. Niektóre z nich są dziś uważane za prawdziwą klasykę i ciekawe osiągnięcia polskiej motoryzacji.
Spis treści
Ursus C-325
Jednym z najważniejszych powojennych modeli ciągników produkowanych przez Ursusa był C-45. Jego produkcja ruszyła już w 1947 roku. Był on powszechnie stosowany przez większą część lat 50; pojawiło się również kilka jego zmodernizowanych wersji. Pod koniec lat 50 coraz bardziej widoczne było jednak to, że nawet wersje rozwojowe stają się zbyt zacofane technologicznie, aby móc spełnić potrzeby modernizującego się rolnictwa. Pojawiła się zatem potrzeba opracowania zupełnie nowego modelu.
Model C-325 został zaprezentowany w 1957 roku, a jego seryjna produkcja rozpoczęła się dwa lata później. W porównaniu do poprzednich ciągników, wprowadzono tu szereg nowoczesnych rozwiązań, znacznie podnoszących wartość użytkową pojazdu. W modelu zastosowano trzypunktowy układ zawieszenia. Rozwiązanie to pozwalało na znacznie sprawniejsze wykorzystywanie narzędzi rolniczych połączonych z ciągnikiem. Jest powszechnie stosowane również w dzisiejszych modelach.
W modelu zdecydowano się na dodatkowe dociążenie tylnych kół. Pozwoliło to na lepszą pracę ciągnika w trudnych warunkach terenowych. C-325 napędzany był silnikiem o mocy 25 KM. Mechaniczna skrzynia biegów posiadała 8 biegów – 6 do przodu i 2 do tyłu. Prędkość maksymalna modelu wynosiła 20.2 km/h.
Wersje rozwojowe
Model C-325 okazał się udany. W ciągu czterech lat wyprodukowano łącznie ponad 26 tysięcy egzemplarzy. W roku 1963 zdecydowano o jego dalszym rozwoju i stworzeniu na jego bazie nowych modeli. W latach 1963 – 67 produkowany był model Ursus C-328. W porównaniu do wcześniejszej wersji posiadał on mocniejszy silnik i nieco unowocześnioną hydraulikę. Różne, pomniejsze zmiany wprowadzone w tym modelu znacznie usprawniły jego pracę, choć również stworzyły kilka problemów dla użytkowników. W 1967 roku do produkcji trafiła kolejna wersja rozwojowa ciągnika – Ursus C-330. Model ten był produkowany aż do 1987 roku.
C-325 – ciągnik lat 60
Ciągnik Ursusa C-325 zdecydowanie należy do najważniejszych pojazdów, jakie pojawiły się w Polsce na przełomie lat 50 i 60. Model ten w dużym stopniu unowocześnił polskie rolnictwo i zwiększył jego wydajność. Duża liczba wyprodukowanych egzemplarzy sprawiła, że swego czasu był on bardzo powszechnym widokiem na polskiej wsi.