Ciekawostki Ursus

Krótka historia Ursusa i znaczenie szyb w ciągnikach

Starsze modele ciągników nie były zbyt zaawansowane technologicznie. Brakowało w nich wielu elementów bez których w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie pracę w polu. Z tego powodu jazda nimi była znacznie bardziej niebezpieczna i mocno utrudniona. Przykładowo ciężko pracować w deszczu kiedy ten strumieniami leje nam się na głowę. Atrakcje takie oferował brak kabiny w wielu wczesnych konstrukcjach. 

Krótka historia Ursusa –  jednej z najbardziej znanych marek ciągników

Wszystko zaczęło się od P7P. Ten tajemniczy skrót oznacza „Posag 7 Panien” i był wybijany na każdym wyrobie warszawskiego przedsiębiorstwa założonego w 1893 roku przez inżynierów Ludwika Rossmana, Kazimierza Mateckiego i Emila Schönfelda oraz przedsiębiorców Stanisława Rostkowskiego, Aleksandra Radzikowskiego, Karola Strassburgera i Ludwika Fijałkowskiego.  Panowie ci w otwarcie firmy nazwanej „Towarzystwem Udziałowym Specyalnej Fabryki Armatur” zainwestowali pieniądze z posagów łącznie siedmiu ich córek. Początkowo zajmowali się produkcją armatury wodociągowej,  grzewczej, hydrantów oraz armatury dla różnych dziedzin przemysłu. Od 1902 roku rozpoczęto produkcję silników spalinowych, a założyciele zainspirowani twórczością Henryka Sienkiewicza postanowili na przyjęcie nazwy Ursus – na cześć jednego z bohaterów Quo Vadis. Nawet  I wojna światowa nie zwolniła rozwoju fabryki. Już w 1916 roku podjęto próbę skonstruowania pierwszego w historii Polski ciągnika. Zakończyła się ona wytworzeniem jednego prototypu. W 1923 roku rozpoczęła się seryjna produkcja części do ciągników, jak i samych ciągników – na początku nazywanych „ciągówkami”. W dwudziestoleciu międzywojennym zakład mocno przekształcono na produkcję zgodną z potrzebami wojska. Dopiero po II WŚ siły Ursusa całkowicie ukierunkowano w produkcję ciągników i części do traktorów w efekcie czego otrzymaliśmy wiele klasycznych już dziś maszyn.

Dlaczego warto zadbać o szyby w Ursusie?

Początkowo w ciągnikach brakowało przede wszystkim kabin chroniących użytkowników przed wiatrem oraz skutkami upałów i deszczów. Ten element dodano w modelach produkowanych w PRL. Są to bardzo ważne części Ursusa. W późniejszych traktorach do kabin dodano szyby dzięki czemu praca stała się nie tylko bardziej komfortowa, ale i znacznie bezpieczniejsza. Dzięki nim rolnicy mają pełną ochronę przed warunkami atmosferycznymi, pyłem oraz wszystkimi innymi uciążliwymi aspektami pracy w polu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby należycie o nie dbać. Po każdorazowej pracy szyby należy dokładnie umyć aby uzyskać jak najlepszy widok. Brud i błoto nie tylko zmniejszą nasze pole widzenia, ale także mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Ważne jest również, aby raz na jakiś czas sprawdzać stan uszczelek  dzięki czemu unikniemy przecieków do kabiny i szkód z tym związanych. Na każde pęknięcia musimy reagować najszybciej jak to możliwe, ponieważ mogą prowadzić do dalszej degradacji elementu.Na szczęście szyby do maszyn rolniczych można zakupić w internetowych sklepach rolniczych. Należy przy tym pamiętać, że dostęp do części zamiennych Ursusa, jak i części do traktorów innych marek mocno uzależniony jest od modelu pojazdu. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze zapoznanie się z posiadanym sprzętem i zakup odpowiednich elementów wymiennych na zapas.

Powiązane artykuły

Back to top button