Ciekawostki Ursus

Fenomen popularności ciągnika Ursus C-360

Chociaż produkcję ciągnika Ursus C-360 zakończono w roku 1994, to model ten w dalszym ciągu uważany jest za symbol polskiej wsi. Podobnie jak kombajny Bizon, Ursusy w dalszym ciągu stanowią istotny element parku maszynowego wielu gospodarstw. Charakterystyczna kanciasta kabina C360 czy siedzenie Ursus Grammer są tym, co zna każdy użytkownik tych maszyn. Jakie cechy tych traktorów sprawiają, że kultowa „sześćdziesiątka” jest w dalszym ciągu z powodzeniem eksploatowana w wielu gospodarstwach?

Ursus C-360: prosta konstrukcja i wytrzymałość

Chociaż ostatni C-360 I generacji zjechał z linii produkcyjnej warszawskich zakładów ZPC Ursus niemal 3 dekady temu, to widok tych ciągników na polach małych i średnich gospodarstw w dalszym ciągu nie jest niczym dziwnym. II generację popularnej sześćdziesiątki wyprodukowały w latach 2015-2017 zakłady Ursus SA w Lublinie, ale to ta pierwsza generacja zyskała sobie miano legendy polskiego rolnictwa.

Dzięki czterocylindrowemu, wysokoprężnemu silnikowi o mocy 52 KM, Ursus jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku wszelkich prac polowych. Choć do wielkoobszarowych gospodarstw okazałby się zbyt mało wydajny, w gospodarstwach o mniejszym i średnim areale sprawdza się świetnie. Maksymalna prędkość ciągnika wynosi ok. 25/h. Zużycie paliwa to 256 g/kWh. Dzięki udźwigowi wynoszącemu 1200 kg ten średnich rozmiarów ciągnik (waga maszyny bez dodatków to nieco ponad 2 tony) uważany był za model do zadań specjalnych.

Najważniejsze zalety Ursusa C-360

Choć wielu osobom Ursus C-360 kojarzy się z traktorem o kanciastej kabinie, to w rzeczywistości kabina C-360 nie występuje wcale we wszystkich egzemplarzach tego modelu. Niektóre serie produkowane były bez kabin. W odróżnieniu od poprzedników sześćdziesiątkę wyposażono natomiast w wygodne siedzenie Ursus Grammer. Na jakie najważniejsze zalety tych maszyn zwracają uwagę ich użytkownicy? Są to głównie:

  • uniwersalność – wymiary i budowa sprawiają, że można go zestawiać z wieloma maszynami, od opryskiwacza po pług,
  • wytrzymałość i prostota budowy,
  • odporność na warunki zewnętrzne i zdolność do pracy w trudniejszym terenie,
  • niska cena zakupu,
  • ekonomiczna eksploatacja, dzięki niskiemu spalaniu i małej awaryjności,
  • duża dostępność części zamiennych.

Części do Ursusa C-360

Zakup ciągnika tego modelu w dalszym ciągu wydaje się dobrą opcją dla rolników posiadających niewielkie gospodarstwo i mały budżet. Ursusy są tańsze niż np. ciągniki marki Zetor o tych samych parametrach. Dodatkowym atutem C-360 jest dostępność części zamiennych do ciągnika polskiej produkcji. Dostać je można w dobrych cenach w większości sklepów branżowych, również w internetowych sklepach z częściami rolniczymi.

Dzięki temu konserwacja ciągnika staje się dużo mniej problematyczna, a w przypadku konieczności przeprowadzenia naprawy w trakcie trwania sezonu prac polowych, na dostarczenie części zamiennych nie trzeba czekać, ryzykując przeciągającym się przestojem w pracach. Dzięki małej awaryjności sześćdziesiątki, dostępności części i prostocie maszyny, z pewnością pozostanie ona w krajobrazie polskiej wsi jeszcze przez dłuższy czas.

Powiązane artykuły

Back to top button